Dzisiaj w całej Polsce nasi rodacy świętowali w różny sposób setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Były marsze niepodległości, koncerty, różne wydarzenia kulturalne. Nasza lokalna społeczność miejscowości Palikije, Sporniak, Stasin, Czajki również dołączyła do grona świętujących. W patriotyczno-świąteczny nastrój zostaliśmy przeniesieni przez uczniów Szkoły Podstawowej w Palikijach i zespół Magnificat. O godz. 11 spotkaliśmy się w Kościele parafialnym w Palikijach. Tu bowiem miał miejsce koncert poetycko-muzyczny "Dla Niepodległej" w wykonaniu wspomnianych wcześniej artystów. Uroczystość uświetnili: reprezentacje Ochotniczej Straży Pożarnej w Czajkach i Sporniaku, harcerze z naszej miejscowości i poczty sztandarowe szkoły oraz lokalnych instytucji i wspólnot. Dziękujemy wszystkim widzom, ale przede wszystkim występującym artystom. Reżyserem uroczystości była Pani Magda Kwiatkowska, zaś zespół Magnificat przygotowywał się pod kierunkiem Pana Piotra Bożyma.
Kolejny wyjazd na mecz MKSu Lublin
W sobotę 10 listopada miłośnicy piłki ręcznej z naszej szkoły kibicowali zawodniczkom Mistrza Polski MKSu Lublin w meczu europejskich pucharów EHF z francuską drużyną E.S. Besancon. Tradycyjnie oprócz chętnych uczniów na mecz w hali Globus wybrali się ich rodzice. Tym razem było nas łącznie około 27osób. Po zaciętym sportowym spotkaniu padł remis 22:22. Ponieważ mecz rozgrywany był w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas przedmeczowej prezentacji przez prawie 4 tysiące widzów odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Zaprezentowany został duży na cały sektor wizerunek Orła Białego-naszego godła, a wszyscy zebrani na hali wspólnie oddali cześć poległym za wolność Ojczyzny bohaterom.
„Rekord dla Niepodległej”. Zaśpiewaliśmy hymn...
Dzisiaj, w ponad 24 tys. szkół o godz. 11.11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Akcję „Rekord dla Niepodległej” zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W śpiewaniu hymnu wzięli udział także nasi uczniowie i nauczyciele. Śpiewanie hymnu poprzedził mini koncert pieśni patriotycznych dla Niepodległej. Był to wstęp do głównych uroczystości lokalnych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 11 listopada w Kościele Parafialnym w Palikijach. W imieniu występujących uczniów i zespołu Magnificat zapraszamy na godz. 11.00 na koncert poetycko-muzyczny "Dla Niepodległej".
Wycieczka na Litwę 17-19.X.2018
W dniach 17-19.X.2018r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z kolegami z Zespołu Szkół w Wojciechowie przebywali na wycieczce edukacyjnej. Był to wyjątkowy, bo zagraniczny wyjazd. Naszym celem była Litwa.
Pierwszego dnia w drodze do punktu docelowego zatrzymaliśmy się w kilku ciekawych i pięknych miejscach. Mieliśmy okazję stanąć w geograficznym środku Europy w Suchowoli. Miasteczko to jest ważne dla Polaków, ponieważ do tutejszej parafii należał w młodości bł. Jerzy Popiełuszko. W miejscowym kościele był chrzczony, brał komunię i uczęszczał na nabożeństwa.
Kolejnym przystankiem był Augustów. Tam spacerowaliśmy nabrzeżem Kanału Augustowskiego poznając jego historię. Wielkie wrażenie ze względu na kolorowy, jesienny pejzaż lasów otaczających jezioro Necko i Rospudę, wywarł na nas rejs statkiem.
Późnym popołudniem przekroczyliśmy granicę polsko-litewską. W godzinach wieczornych dotarliśmy do miejsca naszego zakwaterowania w pensjonacie w Trokach.
Drugi dzień w całości poświęcony został na zwiedzanie Wilna. Po zdobyciu Wzgórza Trzech Krzyży mogliśmy obejrzeć piękną panoramę wileńskiego Starego Miasta –największego w Europie.
Mieliśmy okazję poznać kilka najważniejszych litewskich kościołów, również istotnych dla historii Polski. Były to: kościół św.Piotra i Pawła, Bazylika Archikatedralna św.Stanisława i św.Władysława, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, czy Kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia-przez wiernych uważany za cudowny. Bardzo podobały nam się zwiedzane urokliwe uliczki Starówki. Dla miłośników polskiej literatury z pewnością ważnym miejscem, które odwiedziliśmy, było miejsce więzienia Adama Mickiewicza i tzw. cela Konrada. Zwiedziliśmy dziedziniec Uniwersytetu –dawniej noszącego nazwę Uniwersytet Stefana Batorego. Wielkie wrażenie oraz chwile zadumy wywołał na nas pobyt na Cmentarzu na Rossie. Jest to miejsce pochówku wielu wybitnych polaków i ich rodzin min. matki Józefa Piłsudskiego wraz z sercem jej syna. Mieliśmy wyjątkową możliwość podziwiania piękna tej nekropoli skąpanej w kolorach tegorocznej słonecznej jesieni.
Ostatni dzień poświęcony był zwiedzaniu malowniczo położonemu pośród jezior zamku w Trokach. Ostatnim punktem naszej wycieczki było miejsce zagłady ponad 100 tys. osób w Ponarach. Zginęło tam ponad 20 tys. Polaków. Od pani przewodniczki usłyszeliśmy wiele smutnych opowieści o lesie ponarskim. Wszyscy życzyliśmy sobie, aby podobna zbrodnia na ludzkości nie miała już nigdy miejsca.
Tego samego dnia przed północą wróciliśmy bezpiecznie do domów. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tego wyjazdu. Już z nadzieją patrzymy w przyszłość, aby odwiedzić kolejne państwa. Przypomnijmy, że wycieczka została częściowo zrefundowana ze środków w ramach jednego z działań podjętych w ramach realizacji projektu „Wolność. Godność. Niepodległość.” finansowanego ze środków MEN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.
Wycieczka do Warszawy 10.X.2018
W dniu 10 października 2018r. nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.
Pierwszym punktem naszej wyprawy były warsztaty w Domu Spotkań z Historią. W roku jubileuszowym dla polskiej niepodległości nie mogło się obejść bez tematyki związanej ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Warsztaty składały się z kilku modułów: Jak mieszkano w przedwojennej Warszawie? • Piłsudski w oczach Polaków • Uczcić niepodległość! •Międzywojenna Warszawa – tygiel kultur i religii • Wreszcie wolność – rozwój Warszawy międzywojennej • Niepodległość wczoraj i dziś. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu połączonego z prezentacją multimedialnych zasobów. Aktywnie uczestniczyli również w pogadance. Na zakończenie warsztatów zadaniem uczniów było zaprojektowanie logo lub plakatu upamiętniającego tegoroczny jubileusz.
Następnie udaliśmy się na spacer po centrum Warszawy, gdzie na poszczególne grupy uczniów czekały zadania do wykonania w ramach gry miejskiej. GRA MIEJSKA "Warszawa Niepodległa" - pozwoliła graczom poznać najważniejsze miejsca, wydarzenia i osoby związane z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę oraz historię samego miasta. Gracze podczas zabawy mogli wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia, kreatywnością i spostrzegawczością oraz oczywiście wiedzą.
Na zakończenie naszej wizyty czekała na nas duża atrakcja. Zwiedziliśmy Stadion Narodowy z przewodnikiem trasą Piłkarskie Emocje. Oprócz samych trybun mogliśmy zobaczyć pomieszczenia stadionu dostępne tylko dla piłkarzy: szatnie reprezentacji, łaźnię, sale konferencyjne itd.
Do domu wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych. Przypomnijmy, że wycieczka została częściowo zrefundowana ze środków w ramach jednego z działań podjętych w ramach realizacji projektu „Wolność. Godność. Niepodległość.” finansowanego ze środków MEN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.
Marsz „ Dla Niepodległej”
Dnia 1 października 2018r. uczniowie Szkoły podstawowej w Palikijach oraz Szkoły Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie wzięli udział w marszu „Dla Niepodległej”. Grupę uczniów przystrojonych w biało-czerwone barwy poprowadzili: wójt Gminy Wojciechów Jan Czyżewski, dyrektorzy szkół, nauczyciele wych. fizycznego. W tym pięknym spotkaniu młodzieży z historią kraju i regionu wzięli także udział rodzice.
O godz. 8.45 wymaszerowaliśmy ze Szkoły Podstawowej w Wojciechowie i przeszliśmy pod pomnik Tadeusza Kościuszki i pomnik wzniesiony ku czci poległych czasie II wojny światowej żołnierzy z gminy Wojciechów. Następnie udaliśmy się na miejscowy cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach założycieli i pierwszych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wojciechowie, a także pierwszego kierownika i zmarłych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Palikijach.
Kolejnym etapem przemarszu był budynek OSP w Wojciechowie, pod tablicę upamiętniającą poległych w napadzie rabunkowym strażaków, który miał miejsce w 1943 roku. Komendant OSP w Wojciechowie w ciekawy sposób przybliżył uczniom okoliczności śmierci druhów strażaków.
W każdym punkcie uczestnicy mieli okazje wysłuchać krótkich prelekcji na temat ważnych momentów z historii naszego kraju i regionu, m.in. okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, zakończenia II wojny światowej w roku 1945 oraz zdarzeń z roku 1989 , kiedy to Polska na nowo stała się w pełni suwerennym i niepodległym państwem.
Nasz marsz zakończył się na boisku szkolnym. Cały czas towarzyszyło nam ciepłe, jesienne słońce. Była to piękna lekcja historii, w czasie której nasi uczniowie poznali zdarzenia z historii kraju, ale także historii lokalnej. Marsz „Dla Niepodległej” to jedno z działań podjętych w ramach realizacji projektu „Wolność. Godność. Niepodległość.” finansowanego ze środków MEN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.
Z wizytą w „Chatce Żeromskiego”
Wrzesień w Szkole Podstawowej w Palikijach upłynął zarówno uczniom jak i nauczycielom w duchu wartości patriotycznych. W tym czasie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwóch wycieczkach o tematyce związanej z historią i kulturą naszej ojczyzny. Jedną z nich był wyjazd do Nałęczowa w dniu 26 września 2018r. Wydarzenie to stanowi część składową projektu „Niepodległa” koordynowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wizyta w Nałęczowie miała na celu przybliżenie uczniom sylwetki wielkiego polskiego literata- Stefana Żeromskiego, autora lektur szkolnych, kontrkandydata Reymonta do literackiej Nagrody Nobla, pisarza prezentującego często problematykę historyczną, ale w przeciwieństwie do Sienkiewicza mającego do niej dosyć krytyczne podejście. Postać ta tym bardziej powinna być bliska naszym sercom, ponieważ jego biografia łączy się z miejscem od nas nieodległym- malowniczym i wyjątkowym Nałęczowem.
Zadaniem młodzieży było zapoznanie się z życiorysem Żeromskiego, a następnie wykorzystać zdobytą wiedzę do rozwiązania quizu o tej tematyce. Udzielenie poprawnej odpowiedzi pozwalało na przemieszczenie się do kolejnego punktu w mieście wyznaczonego przez nauczyciela- opiekuna. W ten sposób uczniowie poznawali również lepiej topografię Nałęczowa, lokalizację znanych miejsc, w tym między innymi Muzeum Stefana Żeromskiego- naszego punktu docelowego.
Zwiedzając muzeum, wzięli udział w lekcji muzealnej. Poznali szczegóły związane z pobytem pisarza w Nałęczowie, jego tragiczne doświadczenia rodzinne, które to w ostatecznym rozrachunku doprowadziły do opuszczenia miasteczka i utraty sympatii dla tego miejsca z powodu przeżyć osobistych.
Wyjazd okazał się świetną alternatywą dla tradycyjnej lekcji języka polskiego. Uczniowie zaangażowali się w realizację przydzielonych im zadań. Element rywalizacji pomiędzy klasami wpłynął pozytywnie na wzrost ich mobilizacji. Dzięki wspólnemu udziałowi w działaniach mieli okazję do większej integracji, ale też poczucia satysfakcji z tytułu dobrze wykonanego zadania. Z pewnością postać Stefana Żeromskiego stała się im bliższa, przybrała bardziej realną postać, skoro mogli obejrzeć zdjęcia jego i jego rodziny, wyposażenie pracowni, sprzęt sportowy jedynego syna.
Magdalena Kwiatkowska
Śladami II wojny światowej
W dniu 14 września 2018r. uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej w Palikijach w ramach stulecia obchodów niepodległości Polski pojechali na wycieczkę do Lublina, miasta, w którym rozgrywało się wiele ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Pierwszym punktem programu była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku. Później natomiast obejrzeliśmy film „303. Bitwa o Anglię”.
Zwiedzając teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, poznaliśmy historię tego miejsca. Powstał on na mocy decyzji Heinricha Himmlera, który podczas wizyty w Lublinie w lipcu 1941 roku zlecił zadanie zbudowania obozu dla 25- 50 tysięcy więźniów. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Od pierwszych chwil pobytu w tym miejscu więźniom towarzyszyły głód, strach, katorżnicza praca, srogie kary i choroby. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy trafili na Majdanek, życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę pomordowanych stanowili Żydzi. Aby zatrzeć ślady zbrodni, zwłoki ofiar palono w krematorium.
Obiekty, które mogliśmy zwiedzić na Majdanku, to Pomnik ku Czci Poległych zaprojektowany przez Wiktora Tołkina, plac selekcyjny zwany Polem Róż, łaźnie, baraki mieszkalne, barak z ekspozycją pamiątek i wspomnień byłych mieszkańców obozu, krematorium oraz miejsce szczególne- Mauzoleum. Pod jego kopułą znajdują się prochy pomordowanych, zaś na niej samej widnieje przejmujący i zmuszający do refleksji napis: „Los nasz dla was przestrogą”.
Po wizycie w muzeum przeszliśmy do CH Felicity, by obejrzeć seans filmowy „303. Bitwa o Anglię” produkcji polsko- brytyjskiej w reżyserii Davida Blair’a. Film kręcono od września 2017r. między innymi w byłej bazie Royal Air Force w okolicach miejscowości Farnborough. Intrygujący film opowiada o o polskich pilotach walczących o Anglię z niemieckimi oddziałami. Akcja rozgrywa się podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. Niesamowita fabuła potrafiła rozbawić, ale także doprowadzić do łez, przemyśleń o życiu jego ogromnej wartości. Pokazuje tragizm wojny i wypadków podczas walk powietrznych, ale również bohaterstwo i odwagę, którą zasłynęli polscy lotnicy. Dzięki nim siły lotnicze Wielkiej Brytanii (Royal Air Force), które przegrywały z Luftwaffe (siłami powietrznymi Republiki Federalnej Niemiec) pokonały je. Pomimo wielkiego poświęcenia naszych rodaków i ich wkładu w zwycięstwo Anglii, po wojnie ponad połowa Brytyjczyków opowiedziała się za tym, by polscy lotnicy zostali repatriowani. Ich losy niejednokrotnie kończyły się tragicznie. Po powrocie do ojczyzny często byli represjonowani, a nawet niektórzy z nich zostali skazani na śmierć.
Zarówno pobyt na terenie obozu koncentracyjnego jak i seans filmowy były dla nas niesamowitą lekcją historii, w trakcie której poznaliśmy bolesne karty naszej przeszłości, męczeństwo i poświęcenie Polaków w imię miłości do ojczyzny, walki o jej wolność i honor, akty heroizmu przedstawicieli narodu polskiego stanowiących dla nas autorytet, wyznaczających swoim postępowaniem właściwy kierunek życiu, świadczących o tym, że dla każdego z nas Bóg, honor i ojczyzna zawsze powinny stać na pierwszym miejscu.
Julia Bieniek i Aleksandra Koziej
Uczennice klasy VIII SP w Palikijach
(red. Magdalena Kwiatkowska)
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
11 września w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego. W tym roku na przewodniczącego SU startowała Nina Kwiatkowska z kl. VII i Aleksandra Koziej z kl.VIII. W wyniku głosowania uczniów wszystkich klas na kolejną kadencję została wybrana Ola (dotychczasowa przewodnicząca). Tym samym Nina pełnić będzie funkcję zastępcy przewodniczącej. Na kolejną kadencję została również wybrana dotychczasowa opiekunka SU pani Magda Kwiatkowska. Gratulujemy i życzymy owocnej współpracy
„POKOLORUJ SWÓJ ŚWIAT” – konkurs dla uczniów szkół podstawowych
Samorząd Województwa Lubelskiego zaprasza uczniów szkół podstawowych z naszego regionu do udziału w konkursie plastycznym „Pokoloruj swój Świat”. Zadaniem uczestników jest wykonanie plakatu ukazującego zanieczyszczenia cywilizacyjne oraz promującego zrównoważony rozwój. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni tabletami, smartfonami i aparatami fotograficznymi ufundowanymi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Uroczystość zakończenia roku szk. 2017/18
22 czerwca to dzień na który czekali chyba wszyscy uczniowie. Tego dnia kończymy rok szkolny, a rozpoczynamy zasłużone wakacje. W naszej szkole tradycyjnie uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele parafialnym w Palikijach. Później udaliśmy się do szkoły. Tam swoje przedstawienie zaprezentowali uczniowie klasy III. Na forum szkolnym Pani Dyrektor zaprezentowała sprawozdanie z roku szk. 2017/18. Tu także zostały wręczone nagrody i świadectwa z czerwonym paskiem dla najlepszych uczniów. Słodką niespodziankę przygotowały mamy z Rady Rodziców –przygotowały pyszny, duży tort, którym poczęstowały wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. W klasach od wychowawców świadectwa otrzymali pozostali uczniowie. Gratulujemy wszystkim promowanym do następnych klas. Uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły życzymy udanych i beztroskich wakacji.
Pokazy ratownictwa medycznego
21 czerwca wszyscy nasi uczniowie uczestniczyli w pokazach ratownictwa medycznego prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego. Oprócz ciekawych opowieści o zasadach bezpiecznego zachowania oraz prawidłowego udzielania pierwszej pomocy, mogliśmy obejrzeć sprzęt ratowniczy stosowany nad wodą czy podczas udzielania pomocy poszkodowanym. Dużą atrakcją była możliwość spróbowania własnych sił w korzystaniu z takiego sprzętu. Uczniowie rzucali kołem i liną ratunkową itp.. Każdy uczeń trenował ułożenie poszkodowanych w bezpiecznej pozycji bocznej oraz wykonywał resuscytację na specjalnym manekinie fantomie. Dzieci wiele się nauczyły i z pewnością będą wiedziały jak postępować w przypadku zagrożenia czyjegoś życia. Miejmy jednak nadzieję, że ich umiejętności nie będą musiały być wykorzystywane.
Pokazy strażacki
20 czerwca przedszkolaki z naszej szkoły gościli strażaków OSP KSRG Wojciechów . Wszyscy uczniowie mieli okazję posłuchać o bezpieczeństwie pożarowym, każdy chętny przymierzał ubiór strażacki i mógł zwiedzać wóz strażacki. Ponieważ tego dnia panował tropikalny żar nie mogło się obyć bez ogromnej niespodzianki. Wszyscy chętni polewani byli wodą. Okazało się to niesamowitą frajdą.
Kolejne strażackie pokazy miały miejsce w piątek 22 czerwca po uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wtedy pokaz gaszenia pozorowanego pożaru zaprezentowała formacja młodzieżowa OSP w Sporniaku (do której należy już kilkoro naszych uczniów). Duże zainteresowanie towarzyszyło pokazowi wykorzystania zabytkowej ręcznej pompy strażackiej. Wszystkim druhom i druhnom strażakom dziękujemy.
Wycieczka rowerowa do dworku szlacheckiego w Palikijach
19 czerwca 2018r. uczniowie kl.VII pod opieką p. M.Pietrzak i M.Pluty udali się na rowerową wycieczkę do dworku szlacheckiego w Palikijach. Po pałacyku wybudowanym aż w 1682r. oprowadziła nas i ciekawie opowiedziała obecna właścicielka. Murowany dwór zwrócony jest frontem na wschód. Część północna jest parterowa, część południowa piętrowa. Na fasadzie znajduje się tablica kamienna z h. Jastrzębiec i Paprzyca oraz datami 1682-1906. Dwór otoczony jest parkiem, w którym dominują lipy. Dziękujemy za ciekawe opowieści i zaproszenie. Na rowerach zwiedziliśmy też przyległy kompleks parkowy. Park z końca XVII w., przekomponowany w 1899 roku przez Waleriana Kronenberga. Od strony północnej pałacu znajduje się 5 stawów (dawniej hodowlanych), rozlokowanych wzdłuż rzeki Bystrej, której źródło znajduje się w Palikijach. Do dziś zachowały się w obszarze parkowym ciekawe i rzadkie rośliny: czerwony klon, wielowiekowe lipy, dęby i świerki.
Kilka roślin zostało zakwalifikowanych przez LOP jako pomniki przyrody prawnie chronione. Wycieczka była bardzo udana.
Dzień Matki
…Uczyła pierwszych kroków.
Pierwszych słów nas uczyła.
Każdą łzę nam otarła.
Mamusia nasza miła.
Jak Ci się odwdzięczymy za wszystko
Droga Mamo!
Będziemy się starali Kochać Ciebie tak samo…
25 maja w przededniu ważnego święta-Dnia Matki Samorząd Uczniowski przygotował poranek artystyczny dla mam. Na widowni gościliśmy mamy naszych uczniów. Sceniczny upominek dla naszych gości przygotowali uczniowie klasy VI i VII pod kierunkiem opiekunki SU pani Magdy Kwiatkowskiej i wychowawczyni kl.VII pani Małgorzaty Źróbek. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Nie obyło się bez chwil wzruszeń i łez, zarówno ze strony mam jak i ich pociech. Zostały one również obdarowane buziakami, własnoręcznie wykonanymi laurkami i kwiatami. Dalsze chwile uroczystości upłynęły na miłej pogawędce oraz słodkim poczęstunku.. Po nim swoją sztukę pt. „Mama Nic” zaprezentował szkolny teatrzyk Marionetka. To piękne i wzruszające szkolne spotkanie zakończyło się posadzeniem dębu pamięci z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Dąb otrzymał imię „Mama”.
Z okazji Dnia Matki życzymy wszystkim mamusiom dużo sił, zdrowia i wiele radości i pociechy z dzieci.
Wycieczka Zakopane-Kraków
W dniu 7 maja uczniowie klas IV-VII naszej szkoły wyjechali na trzydniową wycieczkę w góry. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Zakopane. Jednym z punktów pieszej wędrówki był Kościół pw Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest to najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847–1852. Wystrój wnętrza tworzą obrazy ludowe oraz drewniane figurki pochodzące z połowy XIX wieku. Na ołtarzu replika częstochowskiej ikony Czarnej Madonny. W pobliżu kościoła znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem (nazywany też starym cmentarzem) – pierwszy zakopiański cmentarzprzy ul. Kościeliskiej, powstały w połowie XIX wieku, na którym od lat dwudziestych XX wieku chowano – oprócz tych, którzy posiadali tu rodzinne grobowce – już tylko ludzi wybitnych i zasłużonych dla Zakopanego, Tatr i Podhala.
Wiele emocji dostarczyła nam wspinaczka na Gubałówkę. Zdobycie tego pasma pozwoliło nam na podziwianie pięknej panoramy Tatr. Tego dnia sprzyjała nam pogoda, więc widoki były cudowne. Przed odjazdem udaliśmy się jeszcze na najbardziej znaną ulicę Zakopanego –Krupówki. Zmęczeni, ale dumni z pokonania własnych słabości udaliśmy się do naszej bazy w Białce Tatrzańskiej. W pensjonacie, w którym mieszkaliśmy czekał na nas pyszny obiad i deser.
Drugi dzień powitał nas nieco gorszą pogodą. Nie poddaliśmy się jednak i udaliśmy się do Doliny Kościeliskiej. Tam spędziliśmy kilka godzin na pieszej wędrówce, aż do schroniska na Ornaku. Trudy ciężkiej wyprawy wynagradzały cudowne widoki, które podziwialiśmy dosłownie co kilkadziesiąt metrów. Po powrocie z wędrówki pojechaliśmy zrelaksować się do Aquaparku Zakopane. Tam spędziliśmy ponad 2 godziny. Wszyscy korzystaliśmy z basenów, licznych zjeżdżalni, sztucznej rzeczki, jacuzzi. W drodze powrotnej z basenu podziwialiśmy jeszcze wiele charakterystycznych punktów Zakopanego np. skocznię Wielka Krokiew.
Trzeciego dnia pojechaliśmy do Krakowa. Tam udaliśmy się na Wawel, po drodze mijając Smoka Wawelskiego i smoczą jamę. Na Wzgórzu Wawelskim zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną i jej podziemia będące miejscem pochówku wybitnych Polaków w tym wielu władców Polski. Weszliśmy też na wieżę katedralną. Tam z bliska obejrzeliśmy Dzwon Zygmunta. Przewodnik oprowadził nas także po dziedzińcu Wawelu. Następnie udaliśmy się w stronę Rynku, po drodze zatrzymując się pod tzw. Oknem Papieskim na ul Franciszkańskiej 3, czy Akademii Collegium Maius, Sukiennice, Kościół Mariacki…
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni bezpiecznie wróciliśmy do domów późnym wieczorem 9 maja. Już nie możemy doczekać się kolejnej takiej wycieczki.
Akademia z okazji narodowych świąt majowych
27 kwietnia 2018 r. zanim uczniowie rozeszli się na „długi majowy weekend”, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca majowe święta, a przygotowana przez uczniów klasy IV pod kierownictwem pana Marcina Pluty.
Dzień 1 maja to w Polsce Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). Obchodzone jest corocznie od 1890 roku, obecnie jest w Polsce świętem państwowym. Dzień 2 maja to święto obchodzone w Polsce od niedawna i nazwane jest Świętem Flagi. Dzień 3 maja to dzień podpisania Konstytucji 3 maja – uchwalonej w 1791 roku ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Wszystkie te omówione na apelu daty miały przypomnieć uczniom naszej szkoły, jak ważne wydarzenia dla historii i teraźniejszości naszego narodu miały wtedy miejsce. Akademia ta była wspaniałą lekcją patriotyzmu. Uczniowie przypomnieli i uświadomili nam znaczenie historyczne tych świąt, mówili o roli w patriotycznym wychowaniu współczesnych pokoleń. Komentarze, wiersze i piosenki nawiązywały treścią do twórców Konstytucji, wielkich patriotów i obrońców wolności Ojczyzny.
MISTRZOSTWA GMINY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W MINI PIŁCE NOŻNEJ
26 kwietnia 2018 r. nasi uczniowie z kl. IV –VI wzięli udział w Mistrzostwach Gminy w mini piłce nożnej chłopców w SP w Miłocinie. Rywalizacja przebiegała wśród pięciu drużyn ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Wojciechów. Chłopcy zajęli w rozgrywkach III miejsce. W skład naszej drużyny wchodzili:
Skrzypczak Przemysław- kapitan
Niciński Piotr – bramkarz, Bednarczyk Kamil, Gałus Mateusz, Grzybek Mateusz, Dębski Kamil, Hołodyn Paweł, Maj Bartosz, Podstawka Daniel, Karbowniczek DanielWszystkie drużyny biorące udział w gminnym współzawodnictwie zostały nagrodzone dyplomami.
Z kolei 27 kwietnia 2018 r. o sukces w takiej samej dyscyplinie sportu powalczyła nasza reprezentacja dziewcząt, która wystartowała w zawodach w SP w Maszkach.. Do rozgrywek również zgłosiło się pięć drużyn z okolicznych szkół podstawowych, tj.: Miłocina, Łubek , Wojciechowa ,Palikij i Maszek. Mecze rozgrywane były systemem „ każdy z każdym”. Podczas zawodów dziewczęta zajęły I miejsce, a swój sukces wywalczyły w składzie : Krawczyńska Weronika– kapitan, Bieniek Martyna – bramkarz, Koziej Aleksandra, Błaszczak Weronika, Jamróz Wiktoria, Jamróz Maja, Żuchnik Aleksandra, Wójciuk Wiktoria, Gałus Aleksandra, Skrzypczak Sandra.
Naszym sportowcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!
red. E. Miareczka - Czubak
KONKURS WIEDZY „POLESKI PARK NARODOWY OBSZAREM CHRONIONYM”
25 kwietnia 2018 r. troje piątoklasistów, tj.: Marcel Pluta, Gabriela Raczyńska i Paweł Duda reprezentowało naszą szkołę w etapie okręgowym konkursu wiedzy o Poleskim Parku Narodowym. Jego organizatorami byli: Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie, Poleski Park Narodowy oraz Publiczne Gimnazjum Nr 1 we Włodawie. Tematyka konkursu dotyczyła m.in. takich zagadnień, jak :
- sieć obszarów Natura 2000 w rejonie Poleskiego Parku Narodowego
- flora i fauna parku
- środowisko geograficzne parku
- ochrona przyrody tego obszaru.
Wszystkim uczestnikom przyrodniczych zmagań serdecznie gratulujemy udziału w konkursie.
red. E. Miareczka - Czubak
Informuję, że zgodnie z Kalendarzem roku szkolnego 2017/18 dni 30 kwietnia ( poniedziałek), 2 maja ( środa) i 4 maja ( piątek) są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
W tych dniach uczniowie, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu, zostaną otoczeni opieką świetlicową w godzinach 8.00-13.00.
Potrzebę organizacji zajęć opiekuńczych dla dziecka prosimy zgłosić pisemnie do wychowawcy klasy w terminie do piątku 27 kwietnia br.
Planowane zabranie z rodzicami – 17 maja 2018r. godz. 16.00.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie