W dniach 17-19.X.2018r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z kolegami z Zespołu Szkół w Wojciechowie przebywali na wycieczce edukacyjnej. Był to wyjątkowy, bo zagraniczny wyjazd. Naszym celem była Litwa.
Pierwszego dnia w drodze do punktu docelowego zatrzymaliśmy się w kilku ciekawych i pięknych miejscach. Mieliśmy okazję stanąć w geograficznym środku Europy w Suchowoli. Miasteczko to jest ważne dla Polaków, ponieważ do tutejszej parafii należał w młodości bł. Jerzy Popiełuszko. W miejscowym kościele był chrzczony, brał komunię i uczęszczał na nabożeństwa.
Kolejnym przystankiem był Augustów. Tam spacerowaliśmy nabrzeżem Kanału Augustowskiego poznając jego historię. Wielkie wrażenie ze względu na kolorowy, jesienny pejzaż lasów otaczających jezioro Necko i Rospudę, wywarł na nas rejs statkiem.
Późnym popołudniem przekroczyliśmy granicę polsko-litewską. W godzinach wieczornych dotarliśmy do miejsca naszego zakwaterowania w pensjonacie w Trokach.
Drugi dzień w całości poświęcony został na zwiedzanie Wilna. Po zdobyciu Wzgórza Trzech Krzyży mogliśmy obejrzeć piękną panoramę wileńskiego Starego Miasta –największego w Europie.
Mieliśmy okazję poznać kilka najważniejszych litewskich kościołów, również istotnych dla historii Polski. Były to: kościół św.Piotra i Pawła, Bazylika Archikatedralna św.Stanisława i św.Władysława, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, czy Kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia-przez wiernych uważany za cudowny. Bardzo podobały nam się zwiedzane urokliwe uliczki Starówki. Dla miłośników polskiej literatury z pewnością ważnym miejscem, które odwiedziliśmy, było miejsce więzienia Adama Mickiewicza i tzw. cela Konrada. Zwiedziliśmy dziedziniec Uniwersytetu –dawniej noszącego nazwę Uniwersytet Stefana Batorego. Wielkie wrażenie oraz chwile zadumy wywołał na nas pobyt na Cmentarzu na Rossie. Jest to miejsce pochówku wielu wybitnych polaków i ich rodzin min. matki Józefa Piłsudskiego wraz z sercem jej syna. Mieliśmy wyjątkową możliwość podziwiania piękna tej nekropoli skąpanej w kolorach tegorocznej słonecznej jesieni.
Ostatni dzień poświęcony był zwiedzaniu malowniczo położonemu pośród jezior zamku w Trokach. Ostatnim punktem naszej wycieczki było miejsce zagłady ponad 100 tys. osób w Ponarach. Zginęło tam ponad 20 tys. Polaków. Od pani przewodniczki usłyszeliśmy wiele smutnych opowieści o lesie ponarskim. Wszyscy życzyliśmy sobie, aby podobna zbrodnia na ludzkości nie miała już nigdy miejsca.
Tego samego dnia przed północą wróciliśmy bezpiecznie do domów. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tego wyjazdu. Już z nadzieją patrzymy w przyszłość, aby odwiedzić kolejne państwa. Przypomnijmy, że wycieczka została częściowo zrefundowana ze środków w ramach jednego z działań podjętych w ramach realizacji projektu „Wolność. Godność. Niepodległość.” finansowanego ze środków MEN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.