• „Ekologiczny Tydzień niech trwa!”

•

W dniach 17- 21 kwietnia 2023 w Szkole Podstawowej w Palikijach trwał tydzień ekologiczny zorganizowany z okazji Święta Ziemi. Z tej okazji podjętych zostało wiele działań mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, promocję zdrowego stylu życia, dbałość o otaczające środowisko i jego ochronę. Oto najważniejsze przedsięwzięcia:

Wycieczka do Huty szkła we Wronowie klas I-III ( praktyczne poznanie pojęcia recykling na przykładzie szkła i wyrób szklanej ozdoby – kwiatka)

Wykonanie gazetek promujących obchody Dnia Ziemi i jej ochronę.

Udział uczennic klas I-III w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez PPP w Bełżycach – wyróżnienie zdobyła ucz. klasy I – Julia Madej, udział wzięły: ucz. kl. II – Ola Pakuła i ucz. kl. III – Stefania Jóźwik.

Dzień Ekologicznej Kanapki – promocja zdrowej żywności, prowadzenie przez uczniów hodowli rzeżuchy i cebuli, nauka przygotowania i kulturalnego spożywania posiłku.

An Eco- Freaks Day, czyli Ekologicznie Zakręcony Dzień Mody – przygotowanie przez uczniów stylizacji odzieżowych w formie eko. Wyniki konkursu:

I miejsce – Ilonka Panasiuk

II miejsce – Jagoda Kopińska

III miejsce _ Helenka Kwiatkowska

IV miejsce – Klaudia Pomorska

Turniej wiedzy ekologicznej „Uczymy się ekologii”- Wyniki turnieju:

– klasy IV-VI: zespół dziewcząt klasy IV – „Eko-mleko”

- klasy IV- VI: zespół dziewcząt klasy VIII – „Eko-mewy”

7. Zbiórka zużytych baterii. Wyniki konkursu:

I miejsce: klasa V – 8320 szt. baterii

II miejsce: klasa IV – 1604

III miejsce: klasa III – 1584

IV miejsce: klasa VII - 1343

V miejsce: klasa OA – 1134

VI miejsce: klasa I – 1092

VII miejsce: klasa VI – 500

VIII miejsce: klasa 0B – 460

IX miejsce: klasa II – 278

X miejsce: klasa VIII – 176

Indywidualnie:

I miejsce: Ilonka Panasiuk – 4023

II miejsce: Al. Rodak – 3131

III miejsce: M. Wójciuk – 1470

IV miejsce: M. Raczyński – 1330

V miejsce: N. Błaszczak – 984

8.   Udział uczniów i nauczycieli w akcji „Sprzątanie Świata” – w akcji wzięli udział uczniowie klas I -VIII. Sprzątano teren wokół szkoły, drogę do lasu, drogi do cmentarza.

W realizację  wymienionych zadań  włączyła się cała społeczność szkolna. Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez zabawę, naukę i pracę przyniosło uczestnikom projektu zadowolenie i  satysfakcję motywującą do dalszych działań.

red. D. Suchecka

• Konkurs recytatorski pt. „Wychowanie ku wartościom poprzez literaturę dziecięcą”

• Dnia 18.04.2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach odbył się konkurs recytatorski pt. „Wychowanie ku wartościom poprzez literaturę dziecięcą” zorganizowany przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Bełżycach. Konkurs spotkał się dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 35 uczniów z klas I-III, z 13 szkół podstawowych znajdujących się na terenie działalności Poradni. Naszą szkołę reprezentowały Julia Madej (kl. I), Aleksandra Pakuła (kl. II) oraz Stefania Jóźwik (kl. III). Julia Madej została laureatką w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy!

red. I. Mirosław

• Projekt ,,Wirusy i bakterie”

•       W ramach projektu, dnia 28 marca klasa V zaprosiła grupę przedszkolną oraz klasę I na przedstawienie pt. ,,Sąd nad bakteriami”.  Uczniowie przybliżyli swoim młodszym kolegom wiadomości, które zdobyli na lekcjach biologii dotyczące wirusów i bakterii. Młodsi uczniowie wykonywali doświadczenia związane z  wirusami i bakteriami. Również oglądali bakterie pod mikroskopem. Obejrzeli bajkę pokazującą, gdzie można znaleźć bakterie, oraz słuchali piosenek. Lekcja ta przyniosła korzyści nie tylko młodszym uczniom, ale również klasie V, która mogła podzielić się zdobytymi wiadomościami oraz super się bawiła. Bardzo dziękuję, młodym artystom, byliście wspaniali.

red. R. Małachowska

• Światowy Dzień Autyzmu

• 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Autyzmu. Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w działania prowadzone na terenie szkoły. Okazali solidarność wobec osób z autyzmem i zespołem Aspergera poprzez wykonanie niebieskich motyli oraz założenie niebieskiego ubrania. Tego dnia w szkole zapanowała cisza, a dzwonki zostały wyłączone.

red. Mariola Bednarczyk

• Konkurs translatorski “Skrzydlate Słowa”

•

31 marca 2023 trzy uczennice naszej szkoły: Aleksandra Pękalska, Emilia Dzwonnik i Julita Dziadoszek uczestniczyły w II etapie VII Wojewódzkiego Konkursu Translatorskiego “Skrzydlate Słowa” organizowanego przez Zespół Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach. Konkurs ten objęty jest patronatem honorowym przez Starostę Lubelskiego oraz patronatem naukowym przez Katedrę Lingwistyki Stosowanej UMCS.

Celem konkursu jest kształcenie poprawności gramatycznej, ortograficznej i stylistycznej j. angielskiego, niemieckiego i polskiego, doskonalenie umiejętności dokonania przekładu z języka na język oraz rozbudzanie wrażliwości literackiej. Zadaniem uczestników konkursu było przetłumaczenie dwóch tekstów: jednego z języka obcego na język polski, a drugiego- z języka polskiego na obcy (angielski lub niemiecki).

Gratulujemy Aleksandrze Pękalskiej, uczennicy kl. VII, zdobycia III miejsca w kategorii szkół podstawowych (klasy VII/ VIII)! Jednocześnie życzymy zarówno jej, jak i jej starszym koleżankom z kl. VIII, Emilii Dzwonnik i Julicie Dziadoszek, by dalej rozwijały swoją pasję i zdolności lingwistyczne oraz odnosiły kolejne su

red. M. KwiAtkowska