• Podsumowanie Kiermaszu świątecznego

• 6 grudnia w naszej szkole odbył się Kiermasz świąteczny, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Wolontariusze przygotowali słodkie przysmaki , natomiast rodzice wraz ze swoimi pociechami piękne ozdoby świąteczne. Za zebrane fundusze zostaną zakupione upominki dla dzieci z DPS w Matczynie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu.

op. Szkolego Koła Wolotariatu

• Ciekawa lekcja informatyki

• Uczniowie klas || i ||| zapoznali się z obsługą i możliwościami wydruku drukarki 3D. Urządzenie zostało zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Dziękujemy p.Andrzejowi Chmielewskiemu za ciekawą lekcję. Zajęcia bardzo podobały się uczniom i z niecierpliwością czekają już na kolejne.

red. Aneta Zielonka

• Wycieczka do Sandomierza i Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie

• 28 listopada 2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Sandomierza i Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. W Sandomierzu przywitała nas iście zimowa aura. Poznaliśmy tam historię zamku sandomierskiego, a potem, spacerując przez rynek, przeszliśmy do Zbrojowni rycerskiej, gdzie zobaczyliśmy, a także przymierzaliśmy zbroje rycerskie, stroje barokowe, dzierżyliśmy w dłoniach miecze, kusze i halabardy. Niektórzy dali się nawet zakuć w dyby tudzież uwięzić w klatce. Na koniec dotarliśmy do Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Tam z przewodnikiem zwiedziliśmy muzeum bombek, poznając różne style dekoracji choinek, np. amerykański, wiktoriański czy staropolski. Następnie obserwowaliśmy proces ich produkowania, czyli dmuchania, srebrzenia i dekorowania. Na koniec zaś uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których własnoręcznie takie bombki dekorowaliśmy. To był wyjątkowy dzień wprowadzający nas w klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Przywiezione przez nas pamiątki- ozdoby choinkowe- będą nam o nim przypominać podczas tegorocznego świętowania.

red. M. Kwiatkowska

• Andrzejki

• Podczas Andrzejek w klasie I nie zabrakło tanecznych zabaw, wróżb oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów. Każdy z niecierpliwością pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego oraz dowiedzieć się czegoś o najbliższej przyszłości.

W tym dniu czekała jeszcze na pierwszoklasistów niespodzianka. Pani Dyrektor Małgorzata Pietraś wraz z wychowawczynią wręczyły dzieciom pakiety książek przesłane szkole w ramach kampanii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt.„Mała książka i wielki człowiek” . W skład każdej wyprawki weszły:

• książka „Wnuczka antykwariusza”

• broszura/poradnik dla rodziców”Kochasz?Czytaj razem z dzieckiem!”.

Mamy nadzieję,że andrzejkowe niespodzianki wpłyną pozytywnie na rozwój czytelnictwa wśród uczniów, którzy dopiero rozpoczęli naukę w szkole podstawowej.

red. E. Miareczka

• Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

• Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.

Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

red. Renata Małachowska

• Zabawa połączona z dobroczynnością

• Zabawa andrzejkowa połączona była ze zbiórką darów na rzecz akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W tym roku nasi wolontariusze i uczniowie wspierali dzieci z DPS w Matczynie. Był to wspaniały czas zabawy ,integracji i dobroci serca.

red. R. Walczak