8 lutego 2019 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Wojciechowie odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego „Bajkowa zima – ilustracja do książki”. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Nagrody książkowe otrzymali: Alicja Rodak –uczennica kl. I, Wiktoria Mirosław i Krzysztof Grzywacz - uczniowie kl. III. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Kolejną atrakcją było spotkanie z fotografem i podróżnikiem panem Konradem Rządowskim, który opowiadał dzieciom o swoich wrażeniach z podróży do Stanów Zjednoczonych. Dzięki ciekawej fotorelacji uczniowie mogli poznać wybrane miasta, zwierzęta i rośliny kilku Stanów Ameryki. Z zaciekawieniem oglądali również pamiątki przywiezione przez pana Konrada. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak interesującym spotkaniu.
AKTUALNOŚCI
Podsumowanie gminnego konkursu plastycznego „Bajkowa zima – ilustracja do książki”
Początek ferii w sportowych emocjach z najwyższej półki
Początek ferii w sportowych emocjach z najwyższej półki. W sobotę 9.lutego chętni uczniowie, ich rodzice i znajomi obejrzeli mecz piłki ręcznej Azoty Puławy kontra duński zespół GOG w ramach europejskiego pucharu EHF. Niestety piłkarze z Puław przegrali po zaciętym meczu. Natomiast najmniejszych problemów z pokonaniem rywalek z Piotrcovi Piotrków Trybunalski nie miały nasze mistrzynie z MKSu Lublin. Ten mecz również dopingowaliśmy z trybun w niedzielę 10 lutego. Dodajmy, że nasza szkolna grupa otrzymała bilety na mecz Azotów Puławy całkowicie za darmo, natomiast na drugi mecz tylko za symboliczną opłatą 2zł od ucznia. To był udany początek ferii. Z pewnością nie były to ostatnie sportowe emocje w najbliższym czasie. Ale o szczegółach dowiecie się niebawem.
Dobrze Cię widzieć
Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w akcji w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dobrze Cię widzieć”. Nasz placówka otrzymała zupełnie za darmo kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczniów klas 1-8 .
Przypominamy, ze cały projekt jest finansowany przez Fundusz Sprawiedliwości i jest dla szkoły bezpłatny.Dodatkowo w ramach projektu Bezpieczna Droga i projektu „Dobrze Cię widzieć” dostaliśmy także dwie propozycje scenariuszy lekcji z zakresu bezpieczeństwa na drodze, które będą pomocnym materiałem do wykorzystania na lekcjach wychowawczych w szkole już po feriach.
Mamy nadzieję, że nasza akcja odniesie wymierny skutek w budowaniu świadomości pieszych i w poprawie bezpieczeństwa na drodze, co w rezultacie pomoże chronić dzieci i młodzież.
Niezwykłe możliwości ludzkiego organizmu
W styczniu do naszej szkoły zawitał Siedmiokrotny Rekordzista Guinnesa, były żołnierz sił specjalnych, Światowej Sławy Mistrz Karate-Do-Black-Kombat, Pan Jurij Zieniewicz. Zaprezentował się z programem „Niezwykłe możliwości ludzkiego organizmu”. Wszyscy z wielkim zniecierpliwieniem oczekiwaliśmy na popis umiejętności ,,czarnego wojownika”. Każdy z zaprezentowanych pokazów był zapowiadany przez jego asystenta. Prezentując swoje umiejętności, Mistrz zaangażował do swojego występu uczniów, których później nagradzał skromnymi upominkami.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć niesamowitą siłę, zwinność i wytrzymałość ukryte w drobnym ciele człowieka, które nadludzką moc cechy czerpie, jak sam mówi, z połączenia sił przyrody, kosmosu i Boga. Codzienna praca, regularne ćwiczenia, przestrzeganie zasad i dyscyplina – to uniwersalny klucz do łamania wszelkich barier i osiągania każdego celu – tak brzmi jego życiowe motto, które chciał przekazać obserwującym go dzieciom oraz młodzieży.
Jurii Zieniewicz pochodzi z Białorusi z rodziny o korzeniach polsko-białoruskich, jest kaskaderem, żołnierzem i mistrzem wschodnich sztuk walki. Opowiadał o swoim życiu i doświadczeniach oraz o ćwiczeniach, które rozpoczął w wieku 5 lat. Ćwiczenia, koncentracja, panowanie nad ciałem i umysłem- to gwarantować ma nie tylko żelazne zdrowie i odporność na wszelkie choroby, ale również potężny zastrzyk energii na cały dzień. Energii, która pozwala Jurijowi chodzić na bosaka po potłuczonym szkole oraz po drabinie, której szczeble wykonane są z ostrych mieczy. Energii, która daje moc, by zginać w rękach potężny metalowy pręt lub okręcać go sobie wokół szyi. Jurij zademonstrował również utrzymywanie na klatce piersiowej w pozycji leżącej deski, na której stanęło 9 dorosłych osób (nauczycieli) o łącznej wadze ponad 750 kilogramów! Jurij wyszedł z tego (podobnie jak ze wszystkich innych ćwiczeń) bez najmniejszego szwanku. Jurij podkreślał, że robi to wszystko bez dopingu czy jakichkolwiek innych chemicznych używek, używa tylko energii, którą każdy z nas może w sobie odnaleźć i wykorzystać. Z pewnością zainteresował i zainspirował wielu uczniów, którzy zobaczyli jak ogromne możliwości kryje w sobie człowiek i co może zrobić dyscyplina, trening i przestrzeganie żelaznych zasad – z jednym ważnym zastrzeżeniem, żeby ewentualne naśladowanie wyczynów Jurija rozpocząć od zdecydowanie mniej wymagających ćwiczeń niż te, które mieliśmy okazję zobaczyć w czasie szkolnego pokazu.
Nie zmarnuj swojego życia!
Dzisiaj naszą szkołę odwiedzili RYMcerze - znani polscy raperzy Bęsiu i DJ Yonas - ze swoją akcją profilaktyczną skierowaną do młodzieży szkolnej "Nie zmarnuj swojego życia!". Zachęcali młodych ludzi do rozwijania swoich talentów, do robienia w życiu tego co się kocha - niektórzy odważni mogli nawet zaprezentować, czy opowiedzieć o swoich pasjach. RYMcerze przestrzegali na swoim przykładzie przed niebezpieczeństwami używek, czy też innych zniewoleń Człowieka, które z reguły prowadzą do ludzkich tragedii. Do młodzieży spotkanie bardzo "przemówiło", szczególnie, że prelegenci opowiadali o przykładach swojego życia - co zawsze oddziałuje bardziej niż suche fakty. Zdjęcia ze spotkań można zobaczyć na profilu RYMcerzy https://www.facebook.com/Rymcerze/ Akcja ma zasięg ogólnopolski, trwa już pięć lat, w których RYMcerze odwiedzili kilkaset szkół. Jak sami piszą na swojej stronie rymcerze.pl: "Współczesna młodzież jest pogubiona… Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itp. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć. My im mówimy: Nie Zmarnuj Swojego Życia! Nie zmarnuj czasu, talentów, relacji. Żyj wartościami. Bądź sobą. Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Edukacja z Wartościami oraz raperów Bęsia i Dj Yonasa (tworzących skład RYMCERZE). Podczas spotkania z młodzieżą raperzy dzielą się swoim doświadczeniem życiowym oraz walką z nałogami. Przekazują treści profilaktyczne i pozytywny komunikat „bez zadęcia i patosu” również w swoich hip-hopowych kawałkach." Ambasadorami akcji "Nie zmarnuj swojego życia" są: między innymi sportowcy - Jerzy Dudek, Tomasza Adamek, czy aktorzy Monika Figurska, Maciej Musiał, Tomasz Kwaśny. Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka.
WOŚP w naszej szkole
Co roku rośnie zebrana kwota i poszerza się grono sympatyków Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którzy chcą grać dla potrzebujących razem ze sztabem w Palikijach. Przed rokiem do wolontariuszy z miejscowej szkoły podstawowej i Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie dołączyli reprezentanci Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, a w tym roku także Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej EUROPEJCZYK w Szerokim i Szkoły Podstawowej w Łubkach.
- Efekt współpracy okazał się imponujący, ponieważ razem udało się zebrać aż 23 tysiące 636 złotych 35 groszy oraz obcą walutę. To o ponad... 10 tysięcy więcej niż w poprzednim finale, a do tego dojdzie jeszcze obca waluta, która zostanie przeliczona przez bank, obsługujący orkiestrę - relacjonuje Magdalena Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej w Palikijach, gdzie znajdował się sztab główny akcji. Wolontariuszom naszej placówki udało się zebrać 7 tysięcy 91 złotych 21 groszy, GOK w Wojciechowie dołożył 6 tysięcy 13 złotych 35 groszy, SP Łubki - 445 złotych, a najbardziej skuteczni byli członkowie orkiestry z uniwersytetu dziecięcego i szkoły "Europejczyk".
Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Palikijach czekali na darczyńców także w okolicznych miejscowościach oraz na tradycyjnej zabawie choinkowej, połączonej z loterią fantową, pokazami i turniejem sportowym. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji były przejażdżki samochodem strażackim OSP Palikije. Dużym powodzeniem cieszyły się również pokazy iluzjonistyczne i zabawy z przedstawicielami lubelskiej firmy "Łopucki Animacje" oraz wizyty w salonie fryzur i makijażu. Ponadto w orkiestrowej kawiarence były oferowane ciasta i słodycze, przygotowane przez rodziców, pielęgniarka z miejscowego ośrodka zdrowia sprawdzała ciśnienie i poziom cukru we krwi, a miłośnicy aktywnego spędzania czasu zagrali w otwartym turnieju tenisa stołowego.W części artystycznej wystąpili członkowie szkolnego koła wokalnego i grupa teatralna "Marionetka", która zaprezentowała widowisko "Anioł w klatce" oraz zespół "Muzykanci Trzech Pokoleń" pod kierunkiem Leszka Iwaniaka, grający na instrumentach dawnych. Na zakończenie "wielkiego grania" w Palikijach odbyło się symboliczne "światełko do nieba", w ramach którego w niebo zostały wypuszczone LED-owe lampiony z helem.
Filmiki z imprezy:
Spotkanie ze strażakiem
4 stycznia uczniów klas 7-8 na lekcji Doradztwa Zawodowego odwiedził prezes OSP KSRG w Wojciechowie - Pan Stanisław Kamela. W swoim zawodzie z niezmiennym zapałem, poświęceniem i chęcią pomocy pracuje już 13 lat. Podczas lekcji poznaliśmy jak wygląda służba, co trzeba zrobić jeśli chce się być strażakiem, zadania i obowiązki również nie są nam już obce. Poza tym poznaliśmy kursy, w których kandydat do służby musi wziąć udział, aby działać zgodnie z prawem. Pan Stanisław przyniósł nam także umundurowanie strażackie - strój bojowy, który założyła uczennica klasy ósmej - Alicja. Na koniec spotkania pokazał nam przenośny defibrylator oraz jego działanie i obsługę. Mamy nadzieję, że to nie będzie nasze ostatnie spotkanie.
Red. i foto: Aleksandra Koziej
Wigilia szkolna
Boże Narodzenie to magiczny czas, kiedy zapominamy o sporach i kłótniach. Czas zadumy i refleksji w gronie najbliższych. 21 grudnia 2018 r. wszystkie klasy w naszej szkole wspólnie obchodziły wigilię. Uczniowie dzielili się opłatkiem ze swoimi kolegami, koleżankami i wychowawcami. Następnie wszyscy zasiedli do stołów na poczęstunek. Nie zabrakło również drobnych podarunków. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy na korytarzu szkolnym i w salach lekcyjnych. Przy śpiewie kolęd wszyscy wprowadzili się w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Profilaktyka nadwagi i otyłości
W grudniu w naszej szkole odbywały się zajęcia i warsztaty projektowe w zakresie profilaktyki otyłości i nadwagi. W ramach projektu uczniowie poznali zasady zdrowego trybu życia. Brali też udział w zajęciach sportowych z trenerem personalnym, gdzie poznali różne zestawy ćwiczeń i otrzymali sprzęt sportowy do ćwiczeń w domu.
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Palikijach są już pełnoprawnymi uczniami. Dzisiaj, 7 grudnia odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.
Uroczystość prowadziła wychowawczyni kl.I –pani Grażyna Żurawska. Powitała ona zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli, uczniów i rodziców.
W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Urszula Rogowska-Misztal dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Palikijach" i dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion pierwszoklasistów.
Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej musiały przedstawić to, czego już się w szkole nauczyły. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz udzielenie odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji klasy I, wszyscy potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".
W tej wyjątkowej chwili pani Dyrektor i Wójt Gminy Wojciechów –Artur Markowski pogratulowali dzieciom. Pierwszoklasiści otrzymali wiele upominków i prezentów od rodziców, gości i starszych kolegów. Uczniowie kl.I odwdzięczyli się własnoręcznie przygotowanymi prezentami dla rodziców. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z przybyłymi na uroczystość gośćmi, na życzenia, podziękowania, uściski. Później pierwszoklasiści udali się do swojej pięknie udekorowanej klasy na słodki poczęstunek w postaci ciast przygotowanych przez ich mamy.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Pięknie zaśpiewane piosenki, z przejęciem wyrecytowane wiersze, wycisnęły niejedną łezkę z oczu bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich.Poniżej linki do filmików z uroczystości
-część artystyczna https://youtu.be/57HNZM4-gGM
-ceremonia ślubowania https://youtu.be/nBBAi-3VNzg
Wieczornica patriotyczna "Dla Niepodległej"
Przeżyjmy to jeszcze raz! W dniu 22 listopada w Szkole Podstawowej w Palikijach odbyła się wieczornica patriotyczna „Dla Niepodległej”. Była to impreza podsumowująca różnorodne przedsięwzięcia podejmowane w ramach uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W czwartkowy wieczór licznie zgromadzonych gości powitała Pani Dyrektor Urszula Rogowska-Misztal. Oprócz uczniów i nauczycieli w naszej placówce mieliśmy przyjemność gościć rodziców, dziadków, rodzeństwo, reprezentantów Urzędu Gminy w Wojciechowie na czele z wójtem Arturem Markowskim. Zgodnie ze staropolską tradycją uroczystość rozpoczęła się od poloneza w wykonaniu naszych uczniów. Po nim wysłuchaliśmy koncertu recytatorsko-muzycznego przygotowanego przez zespół wokalny Magnificat i naszych uczniów. W trakcie oficjalnej części wręczono również nagrody dla rodzin uczestniczących w konkursie plastycznym. W kolejnej części mieliśmy przyjemność obejrzeć występy wokalne naszych uczniów i prezentacje patriotyczne poszczególnych klas. Wśród dodatkowych atrakcji wymienić można konkurs wiedzy „Familiada historyczna”, wystawy o tematyce nawiązującej do wydarzeń sprzed 100 lat , kawiarenkę z tradycyjnymi wypiekami, zabawy dla dzieci pod kierunkiem animatora oraz dyskotekę dla młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszyło się karaoke oraz przygotowane przez Klub Wolontariusza malowanie w barwy narodowe twarzy. W tym dniu dokonana została również ocena konkursowa wszystkich sal pięknie udekorowanych z tej okazji. Dodajmy, że zebrane w trakcie imprezy datki zostaną w całości przeznaczone na renowację nagrobku pierwszego kierownika szkoły J.Gadeckiego.
Zapraszamy również do obejrzenia filmików z tej uroczystości do obejrzenia na kanale YT --->
Pokaz grupy Rekonstrukto
W związku z tym, że w 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości 21 listopada zaprosiliśmy do naszej szkoły grupę artystyczną Rekonstrukto. Zaprezentowali oni program pod tytułem „Ku niepodległej” – zajęcia o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Podczas nietypowej lekcji uczniowie poznali okoliczności powstań narodowych, I wojny światowej, sytuację Polaków pod zaborami, rolę marszałka Piłsudskiego oraz jego legionów, kulturę i sztukę patriotyczną. Można było przymierzyć stroje z epoki, wziąć w rękę replikę broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej. Podczas pokazu uczniowie wspólnie się bawili, ćwiczyli sztukę fechtunku, poznali podstawy musztry wojskowej, a nawet udzielania pomocy medycznej. Taka nietypowa lekcja historii powinna pozostać na dłużej w ich pamięci.
Koncert "Dla Niepodległej"
Dzisiaj w całej Polsce nasi rodacy świętowali w różny sposób setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Były marsze niepodległości, koncerty, różne wydarzenia kulturalne. Nasza lokalna społeczność miejscowości Palikije, Sporniak, Stasin, Czajki również dołączyła do grona świętujących. W patriotyczno-świąteczny nastrój zostaliśmy przeniesieni przez uczniów Szkoły Podstawowej w Palikijach i zespół Magnificat. O godz. 11 spotkaliśmy się w Kościele parafialnym w Palikijach. Tu bowiem miał miejsce koncert poetycko-muzyczny "Dla Niepodległej" w wykonaniu wspomnianych wcześniej artystów. Uroczystość uświetnili: reprezentacje Ochotniczej Straży Pożarnej w Czajkach i Sporniaku, harcerze z naszej miejscowości i poczty sztandarowe szkoły oraz lokalnych instytucji i wspólnot. Dziękujemy wszystkim widzom, ale przede wszystkim występującym artystom. Reżyserem uroczystości była Pani Magda Kwiatkowska, zaś zespół Magnificat przygotowywał się pod kierunkiem Pana Piotra Bożyma.
Kolejny wyjazd na mecz MKSu Lublin
W sobotę 10 listopada miłośnicy piłki ręcznej z naszej szkoły kibicowali zawodniczkom Mistrza Polski MKSu Lublin w meczu europejskich pucharów EHF z francuską drużyną E.S. Besancon. Tradycyjnie oprócz chętnych uczniów na mecz w hali Globus wybrali się ich rodzice. Tym razem było nas łącznie około 27osób. Po zaciętym sportowym spotkaniu padł remis 22:22. Ponieważ mecz rozgrywany był w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas przedmeczowej prezentacji przez prawie 4 tysiące widzów odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego. Zaprezentowany został duży na cały sektor wizerunek Orła Białego-naszego godła, a wszyscy zebrani na hali wspólnie oddali cześć poległym za wolność Ojczyzny bohaterom.
„Rekord dla Niepodległej”. Zaśpiewaliśmy hymn...
Dzisiaj, w ponad 24 tys. szkół o godz. 11.11 uczniowie i nauczyciele zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. Akcję „Rekord dla Niepodległej” zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W śpiewaniu hymnu wzięli udział także nasi uczniowie i nauczyciele. Śpiewanie hymnu poprzedził mini koncert pieśni patriotycznych dla Niepodległej. Był to wstęp do głównych uroczystości lokalnych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 11 listopada w Kościele Parafialnym w Palikijach. W imieniu występujących uczniów i zespołu Magnificat zapraszamy na godz. 11.00 na koncert poetycko-muzyczny "Dla Niepodległej".
Wycieczka na Litwę 17-19.X.2018
W dniach 17-19.X.2018r. uczniowie naszej szkoły wspólnie z kolegami z Zespołu Szkół w Wojciechowie przebywali na wycieczce edukacyjnej. Był to wyjątkowy, bo zagraniczny wyjazd. Naszym celem była Litwa.
Pierwszego dnia w drodze do punktu docelowego zatrzymaliśmy się w kilku ciekawych i pięknych miejscach. Mieliśmy okazję stanąć w geograficznym środku Europy w Suchowoli. Miasteczko to jest ważne dla Polaków, ponieważ do tutejszej parafii należał w młodości bł. Jerzy Popiełuszko. W miejscowym kościele był chrzczony, brał komunię i uczęszczał na nabożeństwa.
Kolejnym przystankiem był Augustów. Tam spacerowaliśmy nabrzeżem Kanału Augustowskiego poznając jego historię. Wielkie wrażenie ze względu na kolorowy, jesienny pejzaż lasów otaczających jezioro Necko i Rospudę, wywarł na nas rejs statkiem.
Późnym popołudniem przekroczyliśmy granicę polsko-litewską. W godzinach wieczornych dotarliśmy do miejsca naszego zakwaterowania w pensjonacie w Trokach.
Drugi dzień w całości poświęcony został na zwiedzanie Wilna. Po zdobyciu Wzgórza Trzech Krzyży mogliśmy obejrzeć piękną panoramę wileńskiego Starego Miasta –największego w Europie.
Mieliśmy okazję poznać kilka najważniejszych litewskich kościołów, również istotnych dla historii Polski. Były to: kościół św.Piotra i Pawła, Bazylika Archikatedralna św.Stanisława i św.Władysława, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, czy Kaplicę Ostrobramską z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia-przez wiernych uważany za cudowny. Bardzo podobały nam się zwiedzane urokliwe uliczki Starówki. Dla miłośników polskiej literatury z pewnością ważnym miejscem, które odwiedziliśmy, było miejsce więzienia Adama Mickiewicza i tzw. cela Konrada. Zwiedziliśmy dziedziniec Uniwersytetu –dawniej noszącego nazwę Uniwersytet Stefana Batorego. Wielkie wrażenie oraz chwile zadumy wywołał na nas pobyt na Cmentarzu na Rossie. Jest to miejsce pochówku wielu wybitnych polaków i ich rodzin min. matki Józefa Piłsudskiego wraz z sercem jej syna. Mieliśmy wyjątkową możliwość podziwiania piękna tej nekropoli skąpanej w kolorach tegorocznej słonecznej jesieni.
Ostatni dzień poświęcony był zwiedzaniu malowniczo położonemu pośród jezior zamku w Trokach. Ostatnim punktem naszej wycieczki było miejsce zagłady ponad 100 tys. osób w Ponarach. Zginęło tam ponad 20 tys. Polaków. Od pani przewodniczki usłyszeliśmy wiele smutnych opowieści o lesie ponarskim. Wszyscy życzyliśmy sobie, aby podobna zbrodnia na ludzkości nie miała już nigdy miejsca.
Tego samego dnia przed północą wróciliśmy bezpiecznie do domów. Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tego wyjazdu. Już z nadzieją patrzymy w przyszłość, aby odwiedzić kolejne państwa. Przypomnijmy, że wycieczka została częściowo zrefundowana ze środków w ramach jednego z działań podjętych w ramach realizacji projektu „Wolność. Godność. Niepodległość.” finansowanego ze środków MEN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.
Wycieczka do Warszawy 10.X.2018
W dniu 10 października 2018r. nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.
Pierwszym punktem naszej wyprawy były warsztaty w Domu Spotkań z Historią. W roku jubileuszowym dla polskiej niepodległości nie mogło się obejść bez tematyki związanej ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Warsztaty składały się z kilku modułów: Jak mieszkano w przedwojennej Warszawie? • Piłsudski w oczach Polaków • Uczcić niepodległość! •Międzywojenna Warszawa – tygiel kultur i religii • Wreszcie wolność – rozwój Warszawy międzywojennej • Niepodległość wczoraj i dziś. Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu połączonego z prezentacją multimedialnych zasobów. Aktywnie uczestniczyli również w pogadance. Na zakończenie warsztatów zadaniem uczniów było zaprojektowanie logo lub plakatu upamiętniającego tegoroczny jubileusz.
Następnie udaliśmy się na spacer po centrum Warszawy, gdzie na poszczególne grupy uczniów czekały zadania do wykonania w ramach gry miejskiej. GRA MIEJSKA "Warszawa Niepodległa" - pozwoliła graczom poznać najważniejsze miejsca, wydarzenia i osoby związane z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę oraz historię samego miasta. Gracze podczas zabawy mogli wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia, kreatywnością i spostrzegawczością oraz oczywiście wiedzą.
Na zakończenie naszej wizyty czekała na nas duża atrakcja. Zwiedziliśmy Stadion Narodowy z przewodnikiem trasą Piłkarskie Emocje. Oprócz samych trybun mogliśmy zobaczyć pomieszczenia stadionu dostępne tylko dla piłkarzy: szatnie reprezentacji, łaźnię, sale konferencyjne itd.
Do domu wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych. Przypomnijmy, że wycieczka została częściowo zrefundowana ze środków w ramach jednego z działań podjętych w ramach realizacji projektu „Wolność. Godność. Niepodległość.” finansowanego ze środków MEN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.
Marsz „ Dla Niepodległej”
Dnia 1 października 2018r. uczniowie Szkoły podstawowej w Palikijach oraz Szkoły Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie wzięli udział w marszu „Dla Niepodległej”. Grupę uczniów przystrojonych w biało-czerwone barwy poprowadzili: wójt Gminy Wojciechów Jan Czyżewski, dyrektorzy szkół, nauczyciele wych. fizycznego. W tym pięknym spotkaniu młodzieży z historią kraju i regionu wzięli także udział rodzice.
O godz. 8.45 wymaszerowaliśmy ze Szkoły Podstawowej w Wojciechowie i przeszliśmy pod pomnik Tadeusza Kościuszki i pomnik wzniesiony ku czci poległych czasie II wojny światowej żołnierzy z gminy Wojciechów. Następnie udaliśmy się na miejscowy cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach założycieli i pierwszych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wojciechowie, a także pierwszego kierownika i zmarłych nauczycieli Szkoły Podstawowej w Palikijach.
Kolejnym etapem przemarszu był budynek OSP w Wojciechowie, pod tablicę upamiętniającą poległych w napadzie rabunkowym strażaków, który miał miejsce w 1943 roku. Komendant OSP w Wojciechowie w ciekawy sposób przybliżył uczniom okoliczności śmierci druhów strażaków.
W każdym punkcie uczestnicy mieli okazje wysłuchać krótkich prelekcji na temat ważnych momentów z historii naszego kraju i regionu, m.in. okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, zakończenia II wojny światowej w roku 1945 oraz zdarzeń z roku 1989 , kiedy to Polska na nowo stała się w pełni suwerennym i niepodległym państwem.
Nasz marsz zakończył się na boisku szkolnym. Cały czas towarzyszyło nam ciepłe, jesienne słońce. Była to piękna lekcja historii, w czasie której nasi uczniowie poznali zdarzenia z historii kraju, ale także historii lokalnej. Marsz „Dla Niepodległej” to jedno z działań podjętych w ramach realizacji projektu „Wolność. Godność. Niepodległość.” finansowanego ze środków MEN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021.
Z wizytą w „Chatce Żeromskiego”
Wrzesień w Szkole Podstawowej w Palikijach upłynął zarówno uczniom jak i nauczycielom w duchu wartości patriotycznych. W tym czasie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w dwóch wycieczkach o tematyce związanej z historią i kulturą naszej ojczyzny. Jedną z nich był wyjazd do Nałęczowa w dniu 26 września 2018r. Wydarzenie to stanowi część składową projektu „Niepodległa” koordynowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Wizyta w Nałęczowie miała na celu przybliżenie uczniom sylwetki wielkiego polskiego literata- Stefana Żeromskiego, autora lektur szkolnych, kontrkandydata Reymonta do literackiej Nagrody Nobla, pisarza prezentującego często problematykę historyczną, ale w przeciwieństwie do Sienkiewicza mającego do niej dosyć krytyczne podejście. Postać ta tym bardziej powinna być bliska naszym sercom, ponieważ jego biografia łączy się z miejscem od nas nieodległym- malowniczym i wyjątkowym Nałęczowem.
Zadaniem młodzieży było zapoznanie się z życiorysem Żeromskiego, a następnie wykorzystać zdobytą wiedzę do rozwiązania quizu o tej tematyce. Udzielenie poprawnej odpowiedzi pozwalało na przemieszczenie się do kolejnego punktu w mieście wyznaczonego przez nauczyciela- opiekuna. W ten sposób uczniowie poznawali również lepiej topografię Nałęczowa, lokalizację znanych miejsc, w tym między innymi Muzeum Stefana Żeromskiego- naszego punktu docelowego.
Zwiedzając muzeum, wzięli udział w lekcji muzealnej. Poznali szczegóły związane z pobytem pisarza w Nałęczowie, jego tragiczne doświadczenia rodzinne, które to w ostatecznym rozrachunku doprowadziły do opuszczenia miasteczka i utraty sympatii dla tego miejsca z powodu przeżyć osobistych.
Wyjazd okazał się świetną alternatywą dla tradycyjnej lekcji języka polskiego. Uczniowie zaangażowali się w realizację przydzielonych im zadań. Element rywalizacji pomiędzy klasami wpłynął pozytywnie na wzrost ich mobilizacji. Dzięki wspólnemu udziałowi w działaniach mieli okazję do większej integracji, ale też poczucia satysfakcji z tytułu dobrze wykonanego zadania. Z pewnością postać Stefana Żeromskiego stała się im bliższa, przybrała bardziej realną postać, skoro mogli obejrzeć zdjęcia jego i jego rodziny, wyposażenie pracowni, sprzęt sportowy jedynego syna.
Magdalena Kwiatkowska
Śladami II wojny światowej
W dniu 14 września 2018r. uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej w Palikijach w ramach stulecia obchodów niepodległości Polski pojechali na wycieczkę do Lublina, miasta, w którym rozgrywało się wiele ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Pierwszym punktem programu była wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku. Później natomiast obejrzeliśmy film „303. Bitwa o Anglię”.
Zwiedzając teren byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, poznaliśmy historię tego miejsca. Powstał on na mocy decyzji Heinricha Himmlera, który podczas wizyty w Lublinie w lipcu 1941 roku zlecił zadanie zbudowania obozu dla 25- 50 tysięcy więźniów. Mieli oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Od pierwszych chwil pobytu w tym miejscu więźniom towarzyszyły głód, strach, katorżnicza praca, srogie kary i choroby. Spośród prawdopodobnie 150 tysięcy więźniów, którzy trafili na Majdanek, życie straciło blisko 80 tysięcy osób. Wśród nich największą liczbę pomordowanych stanowili Żydzi. Aby zatrzeć ślady zbrodni, zwłoki ofiar palono w krematorium.
Obiekty, które mogliśmy zwiedzić na Majdanku, to Pomnik ku Czci Poległych zaprojektowany przez Wiktora Tołkina, plac selekcyjny zwany Polem Róż, łaźnie, baraki mieszkalne, barak z ekspozycją pamiątek i wspomnień byłych mieszkańców obozu, krematorium oraz miejsce szczególne- Mauzoleum. Pod jego kopułą znajdują się prochy pomordowanych, zaś na niej samej widnieje przejmujący i zmuszający do refleksji napis: „Los nasz dla was przestrogą”.
Po wizycie w muzeum przeszliśmy do CH Felicity, by obejrzeć seans filmowy „303. Bitwa o Anglię” produkcji polsko- brytyjskiej w reżyserii Davida Blair’a. Film kręcono od września 2017r. między innymi w byłej bazie Royal Air Force w okolicach miejscowości Farnborough. Intrygujący film opowiada o o polskich pilotach walczących o Anglię z niemieckimi oddziałami. Akcja rozgrywa się podczas bitwy o Anglię w czasie II wojny światowej. Niesamowita fabuła potrafiła rozbawić, ale także doprowadzić do łez, przemyśleń o życiu jego ogromnej wartości. Pokazuje tragizm wojny i wypadków podczas walk powietrznych, ale również bohaterstwo i odwagę, którą zasłynęli polscy lotnicy. Dzięki nim siły lotnicze Wielkiej Brytanii (Royal Air Force), które przegrywały z Luftwaffe (siłami powietrznymi Republiki Federalnej Niemiec) pokonały je. Pomimo wielkiego poświęcenia naszych rodaków i ich wkładu w zwycięstwo Anglii, po wojnie ponad połowa Brytyjczyków opowiedziała się za tym, by polscy lotnicy zostali repatriowani. Ich losy niejednokrotnie kończyły się tragicznie. Po powrocie do ojczyzny często byli represjonowani, a nawet niektórzy z nich zostali skazani na śmierć.
Zarówno pobyt na terenie obozu koncentracyjnego jak i seans filmowy były dla nas niesamowitą lekcją historii, w trakcie której poznaliśmy bolesne karty naszej przeszłości, męczeństwo i poświęcenie Polaków w imię miłości do ojczyzny, walki o jej wolność i honor, akty heroizmu przedstawicieli narodu polskiego stanowiących dla nas autorytet, wyznaczających swoim postępowaniem właściwy kierunek życiu, świadczących o tym, że dla każdego z nas Bóg, honor i ojczyzna zawsze powinny stać na pierwszym miejscu.
Julia Bieniek i Aleksandra Koziej
Uczennice klasy VIII SP w Palikijach
(red. Magdalena Kwiatkowska)
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie