• Narodowe Święto Niepodległości

          • Ach, jak­że mi nie mó­wić o tych dniach ra­do­ści,
            O tej chmur­nej je­sie­ni, gdy w szu­mią­cym wie­trze
            Szedł nad mia­stem ro­dzin­nym pierw­szy po­wiew wol­no­ści.
            Kie­dy­śmy peł­ną pier­sią pili to po­wie­trze,
            Nocą w ciem­nych ale­jach stło­cze­ni szpa­le­rem,
            Cze­ka­jąc, aż za­pło­nie świt nad Bel­we­de­rem.
            Jak­że Cie­bie przy­wi­tać ra­do­sna swo­bo­do?
            I czym uczcić naj­pięk­niej? Chy­ba tym uśmie­chem
            I mło­dzień­czej po­ezji burz­li­wa uro­dą,
            Co szła śpie­wem przez mia­sto i wra­ca­ła echem.    „Niepodległość” – A. Słonimski

             

            11 listopada to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. W całym kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. II połowa XVIII wieku to bolesna karta
            w historii naszego kraju, bowiem Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą swojej Ojczyzny. Nieustannie organizowali zrywy niepodległościowe,  poświęcali swoje życie, aby Polska stała się krajem niepodległym. Wiara, odwaga, determinacja i upór zagrzewały Polaków do walki.                                                          Wiosną 1918 roku w serca naszych rodaków wstąpiła nowa otucha, gdyż sytuacja na frontach I wojny światowej uległa zmianie. Szanse na odbudowę niepodległego państwa zaczęły rosnąć. 11 listopada 1918 roku w Compiégne we Francji podpisano rozejm przerywający walki na froncie zachodnim. Formalne zakończenie I wojny światowej rozpoczęło nowy etap w dziejach Europy. Dla Polski stanowiło nadzieję na pełne wyzwolenie ziem po 123 latach niewoli. W tym samym czasie  reprezentująca Polaków
            w Królestwie Polskim Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. Zatem 11 listopada stał się symboliczną datą odzyskania niepodległości przez Polskę. Wieść o odradzającym się państwie napawała polskie społeczeństwo radością, dumą
             i nadzieją. W 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę pamiętamy o jej wielkich synach, którym zawdzięczamy dzieło odbudowy naszej Ojczyzny.

            red. M.Chęć

          • Pomimo Covid działamy

          • Od kilku dni sytuacja uczniów i nauczycieli uległa zmianie. Przeszliśmy na zdalne nauczanie. Nie jest to w stanie powstrzymać Nas w działaniu. Zajęcia prowadzone są w sieci. Korzystamy z narzędzi Office365, szczególnie Teams. To tu odbywają się od 2 tygodni zajęcia klas starszych. To również tu przeniosły się działania w ramach naszych zajęć projektowych „Młody makler –rozwijanie umiejętności matematycznych” realizowanych w ramach programu mPotega finansowanego przez Fundację mBanku. Uczestnicy projektu dokonują systematycznych inwestycji wirtualnych na swoich kartach inwestorów. Miesiąc październik to również rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. W trakcie zajęć prowadziliśmy również konkursy –quizy z wykorzystaniem technologii informacyjnych. W tym miesiącu dotarły do nas również  się zakupione w ramach projekty komputery firmy Dell, które posłużą nie tylko uczniom w zajęciach projektowych, ale również po zakończeniu projektu pozostaną na wyposażeniu pracowni informatycznej na potrzeby wszystkich uczniów naszej szkoły.

            Listopad pomimo, że również ze zdalnym nauczaniem nie powstrzyma Nas przed podejmowaniem kolejnych wyzwań.

          • KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY

          • KOMUNIKAT DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z DNIA 23 października 2020r. W PALIKIJACH W SPRAWIE ORGANIZACJI ZAJĘĆ W DNIACH 26.10.2020 r. - 08.11.2020 r.Szanowni Państwo,od dnia 26.10.2020 r. do 8.11.2020 r. wszystkie zajęcia szkolne uczniów klas IV – VIII odbywają się w formie zdalnej według obowiązującego dotychczas planu.Zajęcia w klasach I – III odbywają się stacjonarnie na dotychczasowych zasadach.Ze świetlicy i obiadów w stołówce szkolnej mogą korzystać wyłącznie uczniowie klas I – III.Eliminacje szkolne konkursów przedmiotowych przełożone są na termin późniejszy, o którym zainteresowani uczniowie zostaną poinformowani.

          • Zawieszamy na dwa tygodnie zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII

          • 23 października 2020

             

            Źródło: MEN

            Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od poniedziałku, 26 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.

            Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

            Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian.

          • Dziękujemy

          • W dniu święta polskiej szkoły- Dnia Edukacji Narodowej

            składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział

            w niedzielnej mszy świętej, koncercie organowym oraz kweście, przeznaczonej na rewitalizację nagrobka śp. Józefa Gadeckego-

            pierwszego kierownika Szkoły Podstawowej w Palikijach,

            pełniącego tę funkcję w latach 1919-1962.

            Szczególne słowa podziękowania składam panu Wójtowi Gminy dr Arturowi Markowskiemu. Dziękuję za osobiście zaangażowanie w realizację inicjatywy, a także objęcie jej honorowym patronatem.

            Składam gorące podziękowania księdzu proboszczowi naszej parafii Władysławowi Poździkowi za modlitwę, piękne słowa kazania, a także za przychylność i umożliwienie organizacji kwesty.

            Dziękuję za obecność na kweście radnej powiatowej, sekretarz Gminy Bełżyce pani Joannie Kaznowskiej.

            Wyrazy wielkiego szacunku za prezentację swojego talentu i dedykację nauczycielom koncertu organowego kieruję w stronę naszego absolwenta, pana Piotra Bożyma oraz prowadzonego przez niego zespołu Magnificat.

            Słowa szczególnych podziękowań kieruję do Zarządu i członków Rady Rodziców za inicjatywę, za poprowadzenie kwesty.

            Dziękuję Pani Małgorzacie Żuchnik za aktywność oraz prowadzenie warsztatów plastycznych, w czasie których młodzież naszej szkoły wykonała prace rękodzieła artystycznego przeznaczone na kiermasz, który w sytuacji istniejących obostrzeń sanitarnych nie odbył się.

            Dziękuję wolontariuszom.

            Za ofiarność w czasie kwesty przy kościele, podczas której wolontariusze zebrali 1324.50 zł oraz za wpłaty indywidualne, które łącznie z wynikiem kwesty dają kwotę 1937.50,w imieniu swoim i Rady Rodziców serdecznie dziękuję. Kwota ta do czasu finalizowania prac rewitalizacji nagrobka, które chcielibyśmy zakończyć do końca roku szkolnego 2020/21 zostaje wpłacona

            na konto Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Palikijach.

            Dyrektor Szkoły – Urszula Rogowska- Misztal

          • Ku pamięci...

          • On mnie nauczył pierwszych liter.

            On księgi otworzył

            i zobaczyłem,

            jak gorące, burzliwe

            były dzieje ojczyste.

            On mi pokazał

            piękno krajobrazów.

            Nazwy drzew odczytałem

            z listków – liści.

            Poznałem głosy ptaków,

            Ich radosną mowę.

            On mnie nauczył

            wypowiadać słowa –

            o miłości,

            dobroci,

            o krainie słońca.

            Z. Jerzyna „Nauczyciel”

            Dzień Nauczyciela to data dobrze znana każdemu uczniowi. To wyjątkowy dzień w roku, gdy nasze myśli wędrują w kierunku tych, którzy pomagali nam zdobywać wiedzę, odkrywać i rozwijać swoje talenty, uczyć się życia. Towarzyszyli nam codziennie na bardzo ważnym etapie naszego życia- w trakcie dorastania i poznawania świata.

            W przededniu święta Komisji Edukacji Narodowej – 11 października 2020r. odbyła się uroczysta msza święta w intencji Józefa Gadeckiego, a także byłych i obecnych nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów, którą odprawił proboszcz naszej parafii, ksiądz Władysław Poździk.

            Po mszy uczniowie naszej szkoły przypomnieli zarys historii oświaty na naszym terenie. Uczestnicząc w koncercie organowym przygotowanym przez absolwenta naszej szkoły- Piotra Bożyma, magistra Instrumentologii Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II , oddaliśmy też hołd nauczycielom, którzy jako pierwsi szerzyli wiedzę na ziemi palikijskiej. Był to przede wszystkim pierwszy kierownik naszej szkoły- Józef Gadecki, który swą funkcję sprawował przez 43 lata- od 1919r. do 1962r. oraz Stanisława Borerówna, Stefania Liputówna, Cecylia Mietelska i Emilia Łukawska.

            Od zawsze młodzież naszej szkoły opiekuje się grobami pierwszych wychowawców. Tego dnia z inicjatywy Rady Rodziców została zorganizowana akcja zbiórki funduszy na rewitalizację pomnika pierwszego kierownika naszej szkoły- Józefa Gadeckiego, którego ciało spoczywa na cmentarzu w Wojciechowie. Honorowy patronat nad akcją objął Wójt Gminy Wojciechów Pan Artur Markowski. Łącznie udało się nam zebrać 1937, 50 zł. Akcję można również wesprzeć , wpłacając pieniądze na konto Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Palikijach z dopiskiem Rewitalizacja grobu śp. Józefa Gadeckiego. Nr konta 30 8735 1017 1001 3427 2000 0010

            red. Magdalena Kwiatkowska

          • Ruszyliśmy ...

          • Miło nam poinformować, że we wrześniu ruszyły zajęcia pozalekcyjne w ramach grantu otrzymanego od Fundacji mBank.

            Nasz projekt, którego autorem jest pan Marcin Pluta, nosi nazwę – „Młody makler - rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez wirtualne inwestycje”.

            „Młody makler” to projekt kierowany do uczniów kl.VII-VIII w Szkole Podstawowej w Palikijach. Uczniowie tych klas uczestniczą w cyklu matematycznych zajęć pozalekcyjnych. W całej edycji przewidziano po 20 godzin dydaktycznych dla każdej z 2 klas uczestniczących w projekcie (łącznie 40 godzin) oraz zakup sprzętu pomocnego do zajęć.

            Zajęcia będą ukierunkowane na rozwój umiejętności matematycznych poprzez zabawę w maklera. Uczniowie zostaną zapoznani z podstawowymi zasadami inwestowania w akcje na giełdzie papierów wartościowych. Każdy z uczniów na starcie rozgrywki uzyska wirtualne 100tys.zł. Zadaniem uczniów podczas zajęć będzie przeglądanie, analizowanie notowań Giełdy i wirtualny zakup wybranych przez siebie akcji, czy surowców. Każdy będzie miał dowolność inwestowania. Na każdych zajęciach można będzie sprzedać akcje, zakupić inne. Swoje inwestycje uczniowie będą zgłaszać do nauczyciela prowadzącego zajęcia, który będzie prowadził ranking notowań, zysków i strat.

            Uczniowie będą tworzyć zestawienia, przeliczać wszystkie inwestycje, wyznaczać średnie, tworzyć tabele i wykresy, również w arkuszach kalkulacyjnych.

            Będzie to atrakcyjna forma nauki dla uczniów, inna od standardowych lekcji matematyki. Podczas tych matematycznych inwestycji zyski lub straty każdego ucznia będą sumowane po każdym etapie, aż do zakończenia rozgrywek. Zwycięzcą zostanie uczeń , którego inwestycje w całym cyklu przyniosą największy zysk. Najlepsi otrzymają nagrody rzeczowe i puchary.

            Jednym z zadań projektu będzie również zaangażowanie rodziców. Wszyscy chętni rodzice również będą mogli włączyć się do zabawy. Pod koniec rozgrywki będą mogli założyć ze swoim dzieckiem spółkę i zsumować swoje zyski, aby pomóc dziecku w odniesieniu lepszego wyniku.

            Szkoła Podstawowa w Palikijach otrzymała dofinansowanie w ramach programu mPotęga, którego organizatorem jest Fundacja mBanku.

            W ramach programu można było składać wnioski na nieszablonowe projekty pokazujące ciekawą stronę matematyki. Naszej szkole udało się uzyskać maksymalną kwotę dofinansowania 8 tys. zł na zajęcia pozalekcyjne dla klas VII-VIII w miesiącach wrzesień-grudzień 2020r i sprzęt komputerowy

          • Obchody 81 Rocznicy Masowego Mordu w Szczuczkach

          • Pierwsza niedziela października to czas kiedy tradycyjnie mieszkańcy Gminy Wojciechów oraz zaproszeni goście zbierają się pod Pomnikiem Pomordowanych w Szczuczkach, aby uczcić pamięć tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce 1 października 1939 r. W tym dniu, w miejscowej szkole Niemcy zamordowali i spalili 102 mężczyzn. Był to pierwszy na Lubelszczyźnie masowy mord ludności polskiej przez hitlerowskiego okupanta, a jednocześnie jeden z najtragiczniejszych dni w historii naszej Gminy.

            Rocznicowe obchody rozpoczęły się złożeniem wieńców przed pomnikiem pomordowanych przez przedstawicieli wielu instytucji, a także przez mieszkańców Wsi Szczuczki. Naszą szkołę reprezentowała delegacja uczniów kl. VIII G. Raczyńska, S. Skrzypczak, M. Pluta pod opieką Pana Marcina Pluty. Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Po wystąpieniu Wójta Gminy Wojciechów Artura Markowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Wojciechów Michała Sumińskiego oraz zaproszonych gości, pamięć o poległych swoimi koncertami uczciły Kapela Wojciechowska oraz Orkiestra Dęta OSP w Wojciechowie. Głos również zabrał Jan Janusz Jastrzębski – poeta i fraszkopisarz z Łukowa, który zaprezentował zebranym okolicznościowy wiersz.

            O godzinie 11.30 odprawiona została Msza Święta w intencji pomordowanych. O oprawę mszy zadbali członkowie Kapeli Wojciechowskiej oraz pan organista.

          • Wizyta srebrnej medalistki świata

          • 25 września w godzinach porannych w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z polską lekkoatletką, sprinterką Małgorzatą Hołub-Kowalik, obecne zawodniczką Klubu AZS UMCS Lublin. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV-V pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego p. Elżbiety Miareczki-Czubak . Nasz gość opowiedział m. in. o początkach swojej przygody ze sportem, obecnej pracy zawodowej w Wojsku Polskim i o planach na przyszłość. Wspomniał o najważniejszych sukcesach, m.in. zdobyciu srebrnego i brązowego medalu na Mistrzostwach Świata w sztafecie 4x400 metrów, jak również rekordach życiowych w biegu na 400 metrów. Uczniowie zadawali pani Małgorzacie pytania, mogli otrzymać autograf, a następnie pod Jej kierownictwem wzięli udział w profesjonalnym treningu lekkoatletycznym na boisku tartanowym . Na zakończenie piątkowego spotkania nazwanego przez nas „WF z Mistrzem” pani Małgorzata zachęciła uczniów do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania, uprawiania sportu i rozwijania swoich pasji. Na pamiątkę pobytu w naszej szkole ofiarowała nam koszulkę z autografem i wykonała z czwarto-i piątoklasistami pamiątkowe zdjęcie.

          • Ognisko klasy VII

          • W piątek 25 września uczniowie klasy VII w godzinach popołudniowych pod opieką wychowawcy p. Marcina Pluty, wzięli udział w integracyjnym ognisku klasowym z okazji Dnia Chłopca. Oprócz nauki rozpalania ogniska i poznania zasad bezpiecznego postępowania z ogniem, siódmoklasisci piekli kiełbaski przygotowane przez rodziców. Podczas spotkania nie brakowało wesołych zabaw, prób sportowych , śpiewów a nawet pokazów tańca indywidualnego Gdy zrobiło się ciemno chętni wzięli udział w zabawie w chowanego w terenie . Imprezę można uznać za bardzo udaną. Siódmoklasisci już mają kolejne pomysły na klasowe imprezy i wydarzenia, które niebawem zrealizują

          • 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
            haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
            malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
            wyszywali wisielcami drzew płynące morze.

            Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć
            gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
            Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
            przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.

            I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
            i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
            Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
            Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

            Krzysztof Kamil Baczyński "Elegia o... [chłopcu polskim]"
             

            1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki na Westerplatte. Wczesnym rankiem Luftwaffe zbombardowała także przyczółek mostowy w Tczewie i miasto Wieluń. Polskie wojsko przez pierwsze dni z wielkim poświęceniem strzegło granic państwa. Dzielnie broniła się nieliczna załoga polskiej Składnicy na Westerplatte pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego
            i kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Bohaterscy żołnierze walczyli aż siedem dni, odpierali niemieckie ataki z lądu, morza i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Ponadto Niemcy bombardowali miasta, pacyfikowali wsie, atakowali bezbronną ludność cywilną.
            W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddajemy hołd bohaterom, którzy mężnie walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Wyrażamy naszą wdzięczność za ich heroiczną walkę, gotowość do najwyższych poświęceń.

          • PLAN ORGANIZACJI INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO 2020/21

          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

             Drodzy Uczniowie i Rodzice.

            Z radością informuję, że Szkoła Podstawowa w Palikijach wznawia funkcjonowanie w roku szkolnym 2020/2021 w formie zajęć stacjonarnych.

            W celu ograniczenia zagrożeń związanych z funkcjonowaniem szkoły podczas pandemii, będzie obowiązywała „Procedura bezpieczeństwa w okresie pandemii Covid-19 na terenie Szkoły Podstawowej w Palikijach”, uwzględniająca wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Procedura zostanie umieszczona na stronie internetowej szkoły w najbliższych dniach. Prosimy Państwa o zapoznanie się z tym dokumentem.

            Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w szkole Podstawowej w Palikijach odbędzie się dnia 1 września 2020 r. (wtorek).

             

            PLAN ORGANIZACJI INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO 2020/21.

             

            Godz. 9.00 – klasy IV- VIII

            Klasy IV, V, VI- uczniowie wchodzą wejściem bocznym- spotkania w salach lekcyjnych

            Klasy VII, VIII- uczniowie wchodzą wejściem  głównym- spotkania w salach lekcyjnych

             

             Godz. 10.00- klasy I i III- możliwość udziału w spotkaniu 1 rodzica

            Klasa I- uczniowie wchodzą wejściem bocznym  – spotkanie w sali obiadowej

            Klasa III- uczniowie wchodzą wejściem głównym  – spotkanie w  sali lekcyjnej III/IV

             

            Godz. 11.00-  klasa II, oddział przedszkolny i zerowy- - możliwość udziału w spotkaniu 1 rodzica

            Klasa II- wejście boczne – spotkanie sali lekcyjnej  na dole obok obiadowej

            Oddziały przedszkolne  ( grupa 5 i 6 latków oraz grupa 3 i 4 latków)– wejście główne- spotkanie w sali obiadowej

             

            Podstawowe zasady bezpieczeństwa (zgodnie z opracowanymi procedurami szkoły).
             

            Przed wejściem do szkoły opiekun zakłada maseczkę i dezynfekuje dłonie.

            Po wejściu do szkoły uczniowie dezynfekują dłonie.

             

            Ważne informacje

            Uczniów obowiązuje strój galowy.

            W  dniu 1 września  świetlica szkolna będzie nieczynna.

            Dnia  1 września szkoła nie zapewnia dowozu uczniów.

             

            BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY

            Przydatne linki:

            1. Wytyczne MEN, MZ i GIS dla szkół dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r.

            https://www.gov.pl/web/gis

            1. https://dokumenty.men.gov.pl/1b958a42-5d9d-409b-9520-dd0be55f95b2/20200821_aplikacjaprotegosafewspolnylistmenigis.docx

            https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/protego-safe--pobierz-zainstaluj-przetestuj3.

            1. https://www.gov.pl/web/edukacja/qa-powrot-uczniow-do-szkol-i-placowek-1-wrzesnia-2020-r.

             

          • Aplikacja ProteGo Safe - wspólny list MEN i GIS

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym kierujemy specjalny list do rodziców uczniów, w którym zachęcamy do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. To narzędzie pozwalające na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierające bezpieczny powrót dzieci do szkół. 

            ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Ponadto ProteGO Safe to wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

            Uprzejmie proszę o przekazanie listu rodzicom uczniów oraz zawieszenie informacji o aplikacji w widocznym dla nich miejscu w placówce oświatowej. 

            Jednocześnie pragnę przypomnieć, że na stronie internetowej ministerstwa znajduje się zestawienie najważniejszych pytań i odpowiedzi, które mogą być pomocne w bezpiecznym powrocie uczniów do szkół. Zachęcam Państwa do śledzenia tych informacji na bieżąco. Bezpośredni link https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-powrot-do-szkol2

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa w Palikijach
      • sppalikije@wp.pl; dyr.mpietras@gmail.com
      • (81) 517-70-13
      • Palikije Pierwsze 85B. 24-204 Wojciechów Poland
      • Sekretariat: 8:00 - 15:00; Dyrektor: 10.30-11.30
  • Galeria zdjęć

      brak danych