Bal karnawałowy
- 14
Wycieczka do Warszawy
28 Listopada był bardzo aktywnym dniem dla uczniów klas IV - VIII, które były na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem wyjazdu był spektakl muzyczny „Królowa Śniegu” - muzycznie rozśpiewana inscenizacja w nowoczesnej scenografii. Aktorzy zabrali w niesamowitą podróż o wartości przyjaźni i miłości zarówno młodszych jak i starszych widzów. Później udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, po którym to oprowadził nas przewodnik, opowiadając najważniejsze informacje, ale też ciekawostki. Dodatkowo dzieci mogły też zobaczyć, jak wygląda Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie. Ostatnią atrakcją wycieczki była Trasa Piłkarskie Emocje- zwiedzanie Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego. Szczególnie przypadła ona do gustu młodym piłkarzom, ponieważ w jej ramach przewodnicy oprowadzają po najbardziej historycznych miejscach areny, która nie bez powodu nazywana jest domem reprezentacji Polski - m.in. po Strefie Zawodniczej, szatni reprezentacji Polski, boisku czy Sali Konferencyjnej. Uczniowie poznali także zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym.Z pamiątkami ,uśmiechem na twarzy , lekko zmęczeni wróciliśmy do domu.
red. R. Małachowska
6
I Gminny Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy
Dnia 27 listopada 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie odbył się I Gminny Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy. Naszą szkołę reprezentowali przedstawiciele klasy siódmej – Mateusz Dębski, Jagoda Kopińska, Alicja Rodak. Siódmoklasiści rozwiązali test z zakresu udzielania pierwszej pomocy i promocji zdrowia. Następnie w części praktycznej udzielali pomocy przedmedycznej w czterech ogniskach urazowych. Uczniowie naszej szkoły zdobyli pierwsze miejsce. Ponadto Mateusz Dębski zajął drugie miejsce w części teoretycznej. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach. red. M. Chęć, A. Buda
Pasowanie na ucznia
19 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
red. A. Wnuk
Spotkanie z podróżnikiem
Dnia 8 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się wyjątkowe spotkanie z podróżnikiem i dziennikarzem panem Michałem Szulimem, pt. ,,Alfabet Madagaskaru”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas V i VI. Pan Michał opowiadał o swoim pobycie na Madagaskarze, gorącym słońcu i klątwie kameleona. W czasie spotkania przenieśliśmy się na afrykańską wyspę, poznaliśmy egzotyczną przyrodę, zwierzęta, realia życia na wyspie, tamtejszą kuchnię i zwyczaje. Dodatkowym atutem tych inspirujących historii było połączenie opowieści z pokazem zdjęć i filmów.
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa we wspaniałej i interesującej lekcji geografii!
red. R. Małachowska
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
- 3
„Niepodległość” – te słowa towarzyszyły nam podczas uroczystości poświęconej Ojczyźnie w 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli. Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i zwycięstwa.
Uroczysty apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego, w ramach akcji "Szkoła do Hymnu".
Słuchając patriotycznych wierszy i piosenek przygotowanych przez uczniów kl. III oraz oglądając
taniec dzieci z oddziału przedszkolnego OA, uczciliśmy ten dzień refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Nasi przodkowie mieli ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczy swoje dzieci, jak być Polakami.
Uczniowie naszej szkoły swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że są prawdziwymi patriotami.
red. Małgorzata Bednarczyk
DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
- 9
25 października 2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole, Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji przez nauczycielkę matematyki został zorganizowany konkurs, w którym uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w zakresie tabliczki mnożenia. Chętni uczniowie dobrani w grupy, rywalizowali ze sobą podczas wspólnej zabawy. Dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę z tabliczki mnożenia oraz szybkości wykonywania działań. Wszystkie grupy miały za zadanie, przez rozwiązywania działań odkrywać poszczególne litery, we wspólnym haśle, które wspólnymi siłami udało się odkryć, a brzmiało: „SZCZĘŚCIE TO JEDYNA RZECZ, KTÓRA SIĘ MNOŻY, JEŚLI SIĘ JĄ DZIELI.” Na końcu wyłoniliśmy zwycięzców konkursu :).
Uroczyste otwarcie nowej sali gimnastycznej oraz nadanie szkole imienia Józefa Gadeckiego
- 9
Dzień 14 października 2024 r. zapisze się na stałe w dziejach Szkoły. Uroczyście otworzyliśmy nową salę gimnastyczną, a Szkoła Podstawowa w Palikijach otrzymała imię Józefa Gadeckiego, który pojawił się w naszej miejscowości dokładnie 105 lat temu – w roku 1919. Powołany został do tworzenia oświaty w małej wiejskiej gminie, co przyjął jak przystało na prawdziwego pedagoga-pozytywistę, z poczuciem obowiązku wobec odrodzonego rok wcześniej państwa polskiego. Stanowisko kierownika szkoły w Palikijach piastował ponad 40 lat, do swojej śmierci w lutym 1962 r. Nie zamknął szkoły nawet w okresie II wojny światowej, kiedy to był zaangażowany w pomoc oddziałom partyzanckim Armii Krajowej działającym na terenie naszej gminy. Przechowywał tajne dokumenty, ludzi poszukiwanych przez gestapo, a podczas pacyfikacji Palikij w lutym 1944, udzielił schronienia uciekającym przed okupantem kobietom i dzieciom.
Jak wspomina Go bezpośrednia następczyni na stanowisku kierownika szkoły pani Pelagia Żyłka “był człowiekiem prawym i szlachetnym. W pełni oddanym pracy pedagogicznej, edukacji dzieci i dorosłych. Dbający o swoich pracowników, często młodziutkich, których wprowadzał w tajniki pracy nauczycielskiej.” Wszechstronnie wykształcony, swobodnie wypowiadał się w języku francuskim i niemieckim.
Żyjący uczniowie pana Gadeckiego mówią, że był dość surowy, ale sprawiedliwy i konsekwentny. Pedagog dający szansę tym, którzy w innych placówkach nie mogli się odnaleźć. Od uczniów Pana Kierownika usłyszałam, że pomagał uwierzyć w siebie, dodawał skrzydeł i chciał nauczyć każdego, uciekając się przy tym do niekonwencjonalnych środków dydaktycznych jakimi były np. śliwki węgierki wykorzystywane podczas nauki ułamków.
Nadanie Szkole Podstawowej w Palikijach imienia Józefa Gadeckiego jest konsekwencją działań podjętych w 2020 roku przez ówczesną dyrektor szkoły – Urszulę Rogowską Misztal oraz Radę Rodziców, którzy pod patronatem Wójta Gminy Wojciechów Artura Markowskiego dokonali rewitalizacji nagrobka pana Józefa na cmentarzu w Wojciechowie oraz odsłonili tablicę pamiątkową ku czci naszego Patrona.
My, nauczyciele szkoły podstawowej w Palikijach, pragniemy kontynuować misję pedagogiczną kierownika Józefa Gadeckiego, tak samo jak On podejmując pracę u podstaw, dążąc do poprawy jakości nauczania i wzbogacając bazę dydaktyczną szkoły.
Budowa sali gimnastycznej wzbudziła wiele pozytywnych emocji wśród mieszkańców naszej miejscowości. Dziękuję wszystkim za cierpliwość, wyrozumiałość oraz tolerancję wobec wszystkich utrudnień związanych z budową. Władzom Gminy oraz Radnym obecnej i poprzedniej kadencji, dziękuję za wsparcie naszej inicjatywy i wszelką pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. Serdecznie dziękuję Wykonawcy Zakładowi Budowlano-Remontowemu Alicja Jedut z Lubartowa, za profesjonalizm, terminowość i otwartość na nasze oczekiwania. Przez ostatni rok stanowiliśmy zgraną ekipę
Dziękuję wszystkim obecnym dziś Gościom. Posłom na Sejm RP, Władzom wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Dziękuję obecnym i byłym Nauczycielom i Pracownikom Szkoły, Rodzicom i Uczniom. Cieszę się, że odwiedziło nas dziś tak wielu Absolwentów. Dziękuję za serdeczne rozmowy i żywe wspomnienia ze szkolnych lat. Jestem wdzięczna i dumna, że mogę być częścią tej historii przede wszystkim jako absolwentka Szkoły oraz mama trójki jej absolwentów.
Małgorzata Pietraś - Dyrektor
Narodowe Czytanie
- 3
Dnia 2 października 2024 roku społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był dramat Juliusza Słowackiego pt. "Kordian". Utwór ten zajmuje zaszczytne miejsce w kanonie polskiej literatury. Na początku uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor. Następnie uczniowie odczytali wybrane fragmenty dzieła wzbogacone o nastrojowe kompozycje muzyczne. Wspólne przedsięwzięcie zakończyliśmy przybiciem pamiątkowych pieczęci.
Owocowy piątek
W piątek dzieci z klasy 1 oraz przedszkolaki własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Podczas zajęć uczniowie pokazali, że potrafią bezpiecznie posługiwać się nożem. Degustacja sałatki była bardzo przyjemna! Ten dzień dla dzieci był pyszny, kolorowy i bardzo zdrowy!
14red. A. Wnuk
Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej
14 września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Z tej okazji uczniowie oraz przedszkolaki z naszej Szkoły miały okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Powszechnie wiadomo, że edukację z pierwszej pomocy warto zaczynać jak nawcześniej. Dzieci uczyły się, jak skutecznie reagować w nagłych przypadkach, kształtowały odpowiedzialność i empatyczną postawę. Na zakończenie kursu dzieci otrzymały certyfikat, który jest dowodem zdobytych umiejętności.
red. I. Kropatwa
Trening z klubem sportowym Cisowianka Drzewce
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w treningu piłki nożnej prowadzonym przez trenerów z klubu sportoweg Cisowianka Drzewce. Świetnej zabawie nie było końca. Klub zaprasza wszystkich chętnych do zapisów.
6
Nadanie Szkole Podstawowej w Palikijach imienia Józefa Gadeckiego
Już za miesiąc, 14 października, w dniu Edukacji Narodowej, nadamy naszej Szkole imienię Józefa Gadeckiego - Kierownika szkoły w latach 1919-1962. W związku z tym prosimy wszystkich Sympatyków Szkoły, Jej Absolwentów i Pracowników (obecnych i byłych) o wpłaty na konto Rady Rodziców z przeznaczeniem na tę ważną dla naszej Społeczności uroczystośc.
Cieszy nas bardzo każda pozytywna opinia na ten temat. Wiemy, że Pan Kierownik pozostał w pamięci swoich Uczniów, jako ten, który otworzył im oczy na świat i pomagał rozwijać skrzydła
Zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami o Józefie Gadeckim - chętnie spotkamy się z Państwem osobiście.
Telefon do kontaktu: 81-517-70-13
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Rok szkolny 2024/2025 przywitaliśmy w nowo wybudowanej sali gimnastycznej To ważny dzień w życiu naszej Szkoły. Tym bardziej jest nam miło, że byli wśród nas Proboszcz Parafii Palikije - Ksiądz Sławomir Sura, Artur Markowski - Wójt Gminy Wojciechów, a także Zastępca Wójta - Pani Bożena Pajduszewska. Odwiedził nas również Sekretarz Gminy - Pan Łukasz Czarnomski.
Z nadzieją patrzymy w przyszłość. Pragniemy, aby Szkoła tętniła życiem, gwarantowała wszechstronny rozwój naszym Uczniom, była miejscem otwartym na każde Dziecko i Rodzica. Wszystkim członkom Społeczności szkolnej, z całego serca życzę satysfakcjonującego roku szkolnego, realizacji wyznaczonych celów, sukcesów w dziedzinach, które są dla Was istotne
Wasza Dyrektorka
(fot. Emilia Szczotka)
Zapraszamy przedszkolaków na zajęcia adaptacyjne
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 1
Wakacje tuż tuż
Rozstrzygnięcie konkursu
Alicja Rodak – uczennica klasy 6 zdobyła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie historyczno-literackim o historii Lublina w kontekście twórczości Czesława Miłosza. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie zainteresowań historycznych oraz literackich inspirowanych sylwetką polskiego Noblisty związanego z Lublinem. Gratulujemy wyniku i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Konkurs Galileo
W marcu tego roku uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Galileo z biologii, chemii, geografii oraz przyrody
Bardzo miło mi ogłosić, że:Laureatką konkursu z biologii została:
Jagoda Kopińska
Wyróżnienia otrzymali : Alicja Rodak oraz Mateusz Dębski
Laureatką konkursu z geografii została:
Klaudia PomorskaWyróżnienie otrzymał: Giuseppe Di Santo
Laureatem z przyrody został:
Nikodem Błaszczak
Wyróżnienie otrzymał: Maciej Jóźwik
Bardzo dobrze zaprezentowali się również: Piotr Chudzik, Mateusz Sieńko, Wojciech Miareczka, Aleksandra Pękalska oraz Gabriela Gałus, którzy otrzymali dyplomy uznania.
Wszystkim naszym uczniom gratulujemy sukcesów.red. R. Małachowska
3
Karta rowerowa
W czerwcu, w naszej szkole klasa 4 przystąpiła do egzaminu na kartę rowerową. Celem tego egzaminu jest popularyzowanie zasad przepisów ruchu drogowego, kształtowanie nawyków właściwego zachowania na drodze, popularyzowanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. Gratulujemy nowym uczestnikom ruchu drogowego, którzy zdali egzamin i otrzymali swoje pierwsze ,,prawa jazdy".
red. A. Chmielewski
8
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie