W znaczej mierze o swoim zdrowiu decydujemy my sami - wszystko zalezy od naszego stylu życia, na który składa się sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczna. Uczniowie naszej szkoły starają się dbac o jedno i drugie :)
red. R. Małachowska
W znaczej mierze o swoim zdrowiu decydujemy my sami - wszystko zalezy od naszego stylu życia, na który składa się sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczna. Uczniowie naszej szkoły starają się dbac o jedno i drugie :)
red. R. Małachowska
9.11 w naszej szkole odbyła się ciekawa prelekcja prowadzona przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, kierowana do przedszkolaków oraz wszystkich uczniów, na temat zdrowego odżywiania. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jakie korzyści niesie ze sobą właściwa dieta i jak unikać niezdrowych nawyków żywieniowych. Nauczyliśmy się też, jak prawidłowo odczytywać etykiety umieszczane na produktach spożywczych. To ważna lekcja dla naszego zdrowia!
9 listopada uczniowie klasy pierwszej przygotowywali wspólne klasowe śniadanie w ramach obchodów Dnia Zdrowego Śniadania. Była to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć o ważnej roli jaką pełni drugie śniadanie w codziennym jadłospisie. Po jego spożyciu dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.
red. Elżbieta Miareczka
Dnia 3 listopada 2023 roku uczniowie klas 6-8 pod opieką wychowawców udali się na wycieczkę do Warszawy w ramach realizacji projektu historycznego – „Powstańcy’ 44 – pamiętamy”. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja muzealna przybliżyła nam powstańczą rzeczywistość. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję, aby obejrzeć projekcję filmu trójwymiarowego – „Miasto ruin”. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Wysłuchaliśmy opowieści o bohaterach lektury pt. „Kamienie na szaniec”. Oddaliśmy hołd uczestnikom walk o wolną Polskę. Następnie udaliśmy się na ulicę Dzielną, przy której znajduje się Muzeum Więzienia Pawiak. To szczególne miejsce w historii naszej ojczyzny, ponieważ upamiętnia cierpienie Polaków w walce o naszą ojczyznę. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na spacer po wilanowskim parku. Wizyta w Warszawie to ciekawa lekcja historii. Na długo pozostanie w naszej pamięci. Organizatorem wycieczki była pani Małgorzata Źróbek – wychowawczyni klasy 8.
red. M. Chęć
W ramach Tygodnia Papieskiego (16-19.10.2023 r.) w naszej szkole realizowany był projekt XXIII Dnia Papieskiego „Święty Jan Paweł II. Cywilizacja życia". Uczniowie klas młodszych i starszych obejrzeli filmy fabularne o Papieżu Polaku Janie Pawle II, czego efektem były przepiękne i wzruszające listy do Świętego Jana Pawła II , rozwiązywanie Quizów, testów i krzyżówek oraz przygotowanie galerii z wierszami i cytatami Jana Pawła II. Podsumowaniem Tygodnia Papieskiego było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Najpiękniejszy różaniec” oraz zaprezentowanie dla całej społeczności szkolnej montażu słowno –muzycznego przygotowanego przez uczniów klas starszych. Program skłonił do refleksji i wyciszenia, jednocześnie stał się upamiętnieniem Wielkiego Polaka. Na zakończenie uroczystości cała społeczność szkolna pomodliła się w intencji pokoju na całym świecie mówiąc „Ojcze Nasz” w języku łacińskim.
Red. R. Walczak
Dnia
6 listopada 2023 r. odbył się w naszej szkole pokaz historyczny –
„Powstanie styczniowe”. Grupa Rekonstrukto przedstawiła
tragiczną historię naszego kraju związaną z utratą
niepodległości w XVIII wieku. Prowadzący szczególną uwagę
zwrócili na organizację przez Polaków kolejnych zrywów
niepodległościowych. Niniejszy występ został uatrakcyjniony
prezentacją strojów, broni, rekwizytów. Uczniowie brali aktywny
udział w pokazie. Ta żywa lekcja historii pozwoli uczniom
zrozumieć trudne i bolesne dzieje Polaków.
red. M. Cheć
Konkurs zorganizowany został z okazji Dnia Drzewa, który przypada na 10 października. Przesłane przez uczniów zdjęcia odzwierciedlają piękno drzew, które promują walory przyrodnicze naszego regionu. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w głosowaniu i wyłoni laureatów konkursu.
Wyniki konkursu:
Llaureaton i wyróżnionym gratulujemy! Dziękujemy uczestnikom konkursu przesłane zdjęcia, aktywnym za oddany głos oraz wszystkim, którzy dostrzegli piękno drzew - naturalny element krajobrazu.
Oorganizator konkursu Renata Małachowska
W dniu 18 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w interaktywnym spotkaniu pt. „Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne” przeprowadzonym przez grupę ,,Zaelektryzowani".
Nietypowe zajęcia pomogły zrozumieć zawiłość zjawisk fizycznych, chemicznych czy przyrodniczych zachodzących w otaczającym nas świecie. W ramach tej ciekawej lekcji uczestnicy mogli obejrzeć eksperymenty związane z naukami przyrodniczymi i dowiedzieć się na czym polegają:
- zabawy z ciekłym azotem,
- rozkład termiczny perhydrolu,
- zabawy z helem,
- czy zawsze ogień musi nas poparzyć ?,
- doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym.
Były to ciekawe zajęcia, podczas których nikt się nie nudził.
red. R. Małachowska
13.10.2023r. odbyło się w naszej szkole ślubowanie klasy pierwszej. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście: ks.proboszcz Sławomir Sura,Wójt Gminy Wojciechów Artur Markowski, dyrektor Małgorzata Pietraś,nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły oraz rodzice i uczniowie. W poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Palikijach przyjętych zostało 7 osób - 2 dziewczynki i 5 chłopców. Naszym pierwszakom życzymy wielu sukcesów na edukacyjnej drodze.
red. E. Miareczka
Dnia 3 października 2023 r. społeczność naszej szkoły przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania „Nad Niemnem”. Powieść Elizy Orzeszkowej jest jednym z najpiękniejszych dzieł literatury polskiej. Ukazuje obraz polskiego społeczeństwa końca XIX wieku. Utwór znany jest przede wszystkim ze względu na swoje barwne opisy, wspaniałe pejzaże oraz odniesienia do historii narodowej. Podejmuje tematykę powstania styczniowego – największego zrywu niepodległościowego w XIX wieku. Przywołana w utworze mogiła – jest symbolem jedności narodowej i poświęcenia w walce o wolność. Wspólnie przenieśliśmy się na nadniemeńskie malownicze tereny, aby zachwycać się barwnymi opisami otaczającego świata. Na nowo odkrywaliśmy atmosferę dzieła. Zgłębialiśmy historię naszego narodu. Z uwagą wysłuchaliśmy wybranych fragmentów powieści i wzruszających pieśni patriotycznych. Wspólne czytanie zakończyliśmy przybiciem pamiątkowych pieczęci „Nad Niemnem”.
red. M.Chęć
Dnia 2.10.2023r. uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczyniami świętowali Dzień Chłopca w parku edukacyjno-rekreacyjnym „Owadolandia” w Wojciechowie. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. W parku znajduje się ścieżka edukacyjna z replikami owadów wielkości dorosłego człowieka. Uczniowie poznali tajemniczy i niezwykły świat owadów. Znaleźli się też wśród nich tacy odważni, którzy nie bali się wziąć do rąk wybrane okazy żywych owadow. Odbyły się też warsztaty malarskie, każdy mógł wykazać się kreatywnością i wyobraźnią przy malowaniu motyli, biedronek i pszczół z gipsu. Dużym powodzeniem cieszyły się zwierzęta w zagrodach: koniki, kózki i małe króliczki, które można było pogłaskać. Najwięcej jednak radości sprawiły dzieciom: zabawy na placu zabaw, labirynt na polu kukurydzy, karuzele, huśtawki, tyrolka i inne. W międzyczasie była degustacja pizzy, która zniknęła w oka mgnieniu, bez namawiania. Harcom nie było końca, a do tego dopisała nam wspaniała pogoda. Po takim dniu spędzonym na świeżym powietrzu, porządnie naładowane zostały akumulatory do pracy i nauki. Wszyscy wrócili szczęśliwi i radośni. Gorąco dziękujemy rodzicom uczniów za pomysł i kompleksowe zorganizowanie wyjazdu. Współpraca z Państwem to sama przyjemność!
red. M. Bednarczyk, A. Zielonka
W poniedziałek 2 października uczniowie naszej szkoły brali udział w zabawach i turniejach w ramach SZKOLNEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA. Podczas przerw na korytarzu szkolnym można było spotkać sześcioosobowy tabliczkowy patrol. Uczniowie należący do patrolu losowali pytania z zakresu tabliczki mnożenia i zadawali je napotkanym kolegom. Po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi otrzymywali oni od egzaminatorów certyfikaty znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie wszystkich klas mogli również poszukiwać na terenie szkoły karteczek z przykładami do rozwiązania. Rekordziści zgromadzili i rozwiązali nawet po kilkanaście zestawów. Sporą popularnością cieszyło się działanie polegające na wykonaniu plakatów o tematyce związanej z tabliczką mnożenia. Dla młodszych uczniów klas II-III przygotowane zostały kolorowanki i malowanki dotyczące sprawnego mnożenia w pamięci. Dużym zainteresowaniem cieszył się turniej o tytuł szkolnego mistrza tabliczki mnożenia. Bezbłędnie i najszybciej w quizie w aplikacji Kahoot poradził sobie uczeń klasy VIII Bartosz Suchecki. Dziękujemy za aktywny udział uczniów we wszystkich zabawach i zmaganiach tego dnia. Najaktywniejsi i najlepsi uczestnicy poszczególnych quizów nagrodzeni zostali bardzo dobrymi ocenami z matematyki.
red. M.Pluta
28 września 2023r. uczniowie klas VIII i VII naszej szkoły, uczestniczyli w Pokazach z Fizyki, organizowanych po raz 63 przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. ,,Termodynamika”, ,, Fizyka latania”, ,,Rezonanse” oraz ,,Poprzez zabawę do praw fizyki” to tematy tegorocznych pokazów. Nasi uczniowie z zainteresowaniem obserwowali, a także brali czynny udział w tych doświadczeniach. Po części naukowej, młodzież pod opieką Pani Małgorzaty Źróbek oraz Pani Renaty Małachowskiej w ramach integracji obejrzała film pt. ,,Blue Beetle”
Red. R. Małachowska
1 października 2023 reprezentacja uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w żywej lekcji historii naszego regionu- uroczystych obchodach 84. rocznicy Masowego Mordu w Szczuczkach. Pięknymi słowami pełnymi szacunku dla tych, którzy padli ofiarą bestialskich działań okupanta wobec ludności cywilnej i wzruszającymi pieśniami oddaliśmy hołd mieszkańcom Szczuczek zamordowanym przez hitlerowców 1 października 1939 roku. Montaż słowno- muzyczny zaprezentowany podczas obchodów przygotowała pani Małgorzata Źróbek.
red. M. Kwiatkowska
Europejski Tydzień Sportu odbywa się każdego roku między 23 a 30 września i obfituje w wiele różnorodnych wydarzeń. Nasi uczniowie również dołączyli do akcji. Podczas całego tygodnia uczestnicy brali udział w zróżnicowanych zajęciach: treningach, turniejach, meczach, spacerach, wycieczkach pieszych. Była to doskonała okazja do odkrywania nowych dyscyplin sportowych, zadbania o zdrowszy styl życia oraz dobrej zabawy.
red. Patryk Kędra
20 września uczniowie klas II- V pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się do kina na film "O psie, który jeździł koleją ". Aby łatwiej im było poczuć klimat filmu i wejść do jego świata, podróżowali pociągiem. Mieli też okazję poznać nieco topografię Lublina, przemierzając na własnych nogach trasę Dworzec Główny PKP- ul. Lipowa, wiodącą przez Park Ludowy. Film wywołał w nich wiele emocji: od głębokiego wzruszenia po śmiech do łez. Podczas seansu mieli okazję przekonać się, że takie wartości jak miłość, przyjaźń, poświęcenie mają ogromną moc i sprawiają, że w prawdziwym życiu również możemy doświadczyć cudów!
red. M. Kwiatkowska
5 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV-VIII obecni tego dnia na zajęciach lekcyjnych. Zadaniem Samorządu Uczniowskiego jest między innymi reprezentowanie społeczności uczniowskiej, organizowanie życia szkolnego, w tym czasu wolnego uczniów i tworzenie przyjaznej atmosfery w szkole. Poniżej zamieszczamy wyniki wyborów. Wszystkim członkom SU życzymy owocnej współpracy w bieżącym roku szkolnym!
red. M. Kwiatkowska
Dnia 04.09.2014r. o godzinie 9:00 odbyła się Msza Święta dla dzieci inaugurująca rok szkolny 2023/2024. Na Eucharystie dzieci przyniosły ze sobą plecaki z książkami i przyborami szkolnymi, które zostały poświęcone.
Po wakacjach pełnych przygód i odpoczynku wróciliśmy na szkolne korytarze. Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym życzymy, aby rzeczywistość szkolna była równie barwna jak miniony czas wakacyjny.
red. E. Miareczka
Powered by aSc EduPage